Braslovče z zglednim pristopom k preprečevanju raka materničnega vratu
Občina Braslovče se uvršča med deset slovenskih občin, ki so presegle 90-odstotno precepljenost deklic proti HPV do 15. leta starosti, kar je eden od ključnih ciljev Svetovne zdravstvene organizacije v strategiji za odpravo raka materničnega vratu. Na slavnostni seji Zveze in regijskih društev za boj proti raku je občina prejela posebno priznanje, ki ga je v imenu skupnosti prevzel podžupan Primož Brinovec.
Za visokim deležem cepljenih stoji več let predanega dela, številni pogovori z občani ter sodelovanje zdravstvenih delavcev, predvsem pediatrov in medicinskih sester iz Dispanzerja za otroke in mladostnike Žalec. Kot pravi zdravnica Mateja Tiselj, gre za varen in učinkovit ukrep, ki pomembno zmanjšuje tveganje za razvoj različnih vrst raka.
Čeprav so številke spodbudne, cilji odprave bolezni še niso povsem doseženi. Za eliminacijo raka materničnega vratu moramo poleg 90-odstotne precepljenosti doseči tudi 70-odstotno udeležbo v presejalnih programih ter 90-odstotno zdravljenje predrakavih sprememb. V občini Braslovče na tem področju uspešno sodelujejo zdravstveni dom, ambulante ter lokalna skupnost.
Medicinsko osebje v ambulantah Polzela in Prebold poudarja pomen osebnega pristopa. Z rednimi pogovori odgovarjajo na vprašanja staršev, razbijajo dvome in pojasnjujejo, zakaj cepljenje ščiti tako deklice kot dečke pred nevarnimi posledicami okužb z virusom HPV.
Cepljenje proti HPV je v Sloveniji brezplačno za vse šestošolke in šestošolce, pa tudi za zamudnike do 26. leta starosti. Uporablja se devetvalentno cepivo, ki ščiti pred najpogostejšimi visoko rizičnimi tipi virusa.
Zdravstveni dom Žalec in sodelujoče ambulante ostajajo zavezani ozaveščanju in nadaljevanju uspešne prakse. Kot pravi pediatrinja Mateja Tiselj, je zdravje otrok in mladostnikov skupno poslanstvo, občina Braslovče pa dokaz, da je s skupnim delom mogoče graditi prihodnost brez bolezni.