Ljubljana vabi k ukrepanju za omilitev posledic podnebnih sprememb

Mestna občina Ljubljana je vse deležnike, ki živijo in delujejo v mestu, strokovnjake z različnih področij, nevladne organizacije in aktivne posameznike ta teden povabila k sodelovanju pri načrtovanju aktivnosti in ukrepov za omilitev posledic podnebnih sprememb in razogljičenje mesta. Na izražen interes bodo čakali do konca meseca.

Ljubljana vabi k ukrepanju za omilitev posledic podnebnih sprememb

Na ljubljanski občini pravijo, da se zavedajo izzivov, ki jih pred družbo postavljajo podnebne spremembe. Kot izraz jasne namere za razogljičenje mesta medtem izpostavljajo dejstvo, da je Evropska komisija Ljubljano izbrala med 100 mest, ki bodo sodelovala v misiji podnebno nevtralna in pametna mesta do 2030.

Kot pojasnjujejo, bodo izbrana mesta - v Sloveniji sta to še Kranj in Velenje - delovala kot eksperimentalna in inovacijska središča, ki bodo drugim evropskim mestom zgled za doseganje ogljične nevtralnosti.

Na mestni občini so v luči tega, da preobrazba v ogljično nevtralno mesto zahteva številne spremembe, prepričani, da je te mogoče uresničiti le s skupnimi močmi, z vsemi deležniki, ki živijo in delujejo v mestu, s strokovnjaki z različnih področij, nevladnimi organizacijami in aktivnimi posamezniki, ki imajo znanje, ideje in voljo za delovanje.

Zato vabijo vse deležnike, da se občini pridružijo v načrtovanju aktivnosti za omilitev posledic podnebnih sprememb in za razogljičenje mesta, da sodelujejo v skupnih razpravah in delijo poglede ter znanje. Eden od prvih korakov bo zasnova podnebne strategije z akcijskim načrtom razogljičenja prestolnice.

Interes za sodelovanje bodo na občini čakali do 30. septembra, zainteresirani ga lahko pošljejo na na naslov varstvo.okolja@ljubljana.si.

Sledilo bo povabilo na skupno srečanje, na katerem naj bi dorekli dolgoročno sodelovanje in način nadaljnjega dela, obljubljajo na občini.

Julija je sicer 93 različnih organizacij, zavodov, društev in posameznikov v javnem pismu ljubljanskega župana Zorana Jankovića opozorilo, da vročinski valovi postajajo vse pogostejši, tovrstni vremenski dogodki pa še posebej prizadenejo večja mesta, pri čemer Ljubljana ni izjema.

Občino so glede na letošnjo hudo sušo in vroče poletno vreme pozvali k takojšnjemu ukrepanju in k pripravi konkretne, koherentne in ambiciozne strategije, s katero se bo borila proti posledicam podnebnih sprememb. Po njihovem prepričanju Ljubljana potrebuje več parkov in drugih zelenih površin, več dreves s košatimi krošnjami, vodne površine, zelene ulice z manj prometa in druge dolgoročne ukrepe za hlajenja mesta.

Janković je v odgovoru na pismo izrazil strinjanje s podpisniki, da Ljubljana ne potrebuje le začasnih in kozmetičnih ukrepov, in izrazil prepričanje, da do zdaj sprejeti ukrepi občine na različnih področjih in načrti za naprej to dokazujejo. Ob tem je podpisnike povabil, da sodelujejo pri soustvarjanju razvoja Ljubljane. Na občini so takrat namreč pojasnili, da pripravljajo Vizijo Ljubljane do 2045, ki prepoznava podnebne spremembe kot temeljni izziv prihodnjega razvoja.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0