Ministrstvo za javno upravo obeležilo 30-letnico upravnih enot

Danes je Ministrstvo za javno upravo s slavnostnim dogodkom obeležilo 30-letnico ustanovitve upravnih enot, kjer so se zbrali predstavniki ministrstva, načelniki upravnih enot ter drugi sodelujoči, ki so s svojim delom pripomogli k razvoju in uspešnemu delovanju tega pomembnega sistema.

Foto: Boštjan Podlogar/STA
Foto: Boštjan Podlogar/STA

Na dogodku so poudarili dosežke, razpravljali o izzivih in načrtih za prihodnost ter prepoznali ključno vlogo, ki jo upravne enote igrajo v življenju prebivalcev Slovenije.

Upravne enote so bile ustanovljene 1. januarja 1995 na podlagi Zakona o upravi, ki je prenesel naloge nekdanje občinske uprave na novo oblikovan sistem državne uprave na lokalni ravni. Danes v Sloveniji deluje 58 upravnih enot, kjer okoli 2400 javnih uslužbencev opravlja širok spekter nalog, od izdajanja osebnih dokumentov do reševanja gradbenih zadev. Letno te enote izdajo povprečno 3,5 milijona upravnih aktov, kar kaže na njihov neprecenljiv prispevek k delovanju države.

Minister za javno upravo mag. Franc Props je ob tej priložnosti čestital zaposlenim v upravnih enotah in poudaril njihov pomen kot prvega stika med državo in državljani. “Vsak obdelan upravni akt odraža pomemben trenutek zaupanja med državo in njenimi prebivalci,” je dejal minister in izpostavil predanost načelnikov in zaposlenih, ki s svojim delom zagotavljajo učinkovitost in zanesljivost upravnih storitev.

Minister se je spomnil tudi začetkov delovanja upravnih enot, ki so bile v veliki meri odvisne od tradicionalnih pisarniških pripomočkov, kot so pisalni stroji in ročni podpisi. Danes pa so ta orodja zamenjali napredni digitalni sistemi, elektronski podpisi in računalniki. “Naša prihodnost je digitalizacija, optimizacija procesov in uvajanje sistemskih rešitev, ki bodo omogočile še bolj proaktivno delovanje upravnih enot,” je dodal.

Načelnik Upravne enote Izola Branko Andrejašič, eden redkih načelnikov, ki to funkcijo opravljajo že od ustanovitve upravnih enot, je spomnil na začetke in razprave o reorganizaciji. “V teh 30 letih je bilo večkrat govora o prelomnih spremembah, a upravne enote so se med državljani dobro uveljavile in ostale stabilne v svojem delovanju,” je povedal.

Mag. Mirko Stopar, vodja Službe za upravne enote, je ob tej priložnosti poudaril pomen postopnega napredka in sodelovanja. “Manjši koraki v vsakodnevnem delu omogočajo sistemski premik k bolj učinkoviti, sodobni in odzivni upravi,” je dejal in dodal, da se z majhnimi spremembami dosega velika razlika v zaupanju ljudi v državni sistem.

Ob 30-letnici delovanja upravnih enot je dogodek služil tudi kot platforma za razpravo o prihodnosti sistema, kjer je digitalizacija v ospredju. Ključni cilji so povečanje dostopnosti in kakovosti storitev ter utrjevanje vloge upravnih enot kot zaupanja vrednega partnerja za prebivalce, gospodarstvo in lokalne skupnosti.

Tako je 30-letnica upravnih enot ne le priložnost za praznovanje preteklosti, temveč tudi za poglobljen razmislek o prihodnjih korakih, ki bodo ta ključen del državne uprave še dodatno okrepili.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0