Ob mednarodnem dnevu invalidov poudarek na varni mobilnosti in enakopravnem dostopu

Ob Mednarodnem dnevu invalidov Agencija za varnost prometa izpostavlja pomen zagotavljanja varne mobilnosti za invalide in gibalno ovirane osebe. S posebnim poudarkom opozarja na spoštovanje parkirnih mest, namenjenih invalidom, in poziva voznike k odgovornemu ravnanju.

Ob mednarodnem dnevu invalidov poudarek na varni mobilnosti in enakopravnem dostopu

Gibalno ovirane osebe spadajo med ranljive udeležence v prometu, njihova osnovna pravica pa je dostop do varne mobilnosti. Nepravilno parkiranje na mestih, rezerviranih za invalide, še vedno predstavlja velik izziv. Po podatkih raziskave Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru so kršitve pogoste, kar otežuje vsakodnevno življenje invalidov. Leta 2021 je bila zato globa za neupravičeno parkiranje zvišana na 200 evrov, vendar statistike kažejo, da tovrstne kršitve ostajajo.

Agencija poziva voznike, naj ne parkirajo na mestih za invalide in spoštujejo njihovo potrebo po širšem prostoru, potrebnem za vstop ali izstop iz vozil z dvigali ali drugimi prilagoditvami. Samostojni invalidski vozniki se pogosto soočajo z ovirami zaradi površnega parkiranja drugih voznikov.

V Sloveniji je registriranih 615 prilagojenih vozil za invalide in 756 vozil z dostopom za invalidski voziček. Prilagoditve vključujejo ročne komande za plin in zavore, posebne sedeže, prilagojene volane in avtomatske menjalnike. Invalidi imajo tudi možnost uveljavljanja oprostitve letne dajatve za vozila, prilagojena za invalidski voziček.

Postopek za pridobitev vozniškega dovoljenja za invalide vključuje prilagoditve, odvisne od specifičnih potreb posameznika. Kandidati morajo opraviti zdravniški pregled, ki določi potrebne prilagoditve, ter teoretični in praktični del izpita. Gluhe osebe imajo pravico opravljati teoretični izpit ob pomoči tolmača za slovenski znakovni jezik, zanje pa veljajo posebni termini in prilagoditve, kot je podaljšan čas za reševanje testa.

Za izboljšanje dostopnosti invalidov do mobilnosti so ključni dosledno izvajanje zakonodaje, redni nadzori in medsebojno sodelovanje državnih organov, lokalnih skupnosti in invalidskih organizacij. Z odgovornim ravnanjem vseh deležnikov je mogoče zagotoviti enakopravnost in zmanjšati ovire, s katerimi se invalidi soočajo v prometu.

Mednarodni dan invalidov je priložnost, da se ponovno opozori na pomen vključevanja invalidov v družbo in zagotavljanja enakih možnosti za vse. Mobilnost je temeljna človekova pravica, ki pripomore k neodvisnosti, socialni vključenosti in kakovosti življenja.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0