Odbor potrdil predlog zakona za izstop iz premoga

Odbor Državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor je včeraj zvečer potrdil predlog Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Ključna določba predloga predvideva, da bi Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) med 1. januarjem 2025 in 30. aprilom 2027 delovala kot gospodarska javna služba, ki zagotavlja toploto za daljinsko ogrevanje v občinah Šoštanj in Velenje.

Odbor potrdil predlog zakona za izstop iz premoga

Na večkratni poziv župana Mestne občine Velenje Petra Dermola in predsednika sindikata SPESS v Premogovniku Velenje Simona Lamota so poslanci sprejeli še dva pomembna sklepa. Prvi poziva Vlado Republike Slovenije, da v šestih mesecih sprejme zakon o zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o razvojnem prestrukturiranju regije. Drugi poudarja, da mora biti zakon o prehodnem financiranju skladen z nacionalno strategijo za izstop iz premoga in ne sme prejudicirati izstopa pred letom 2033.

Župan Peter Dermol je med razpravo poudaril: "Srčno bi si želel, da se o tej temi ne bi pogovarjali, vendar smo že pred letom dni zaznali, da vlada preučuje možnosti za izločitev termodivizije iz Holdinga Slovenske elektrarne. Kljub pozivom na Slovenski državni holding in Vlado nisem prejel odgovorov, kar kaže, da je bil cilj jasen že prej. Prva verzija zakona je bila nesprejemljiva, v drugi so bile upoštevane nekatere pripombe, vendar še vedno ne zagotavlja pravičnega prehoda, ki ga regija potrebuje. Šaleška dolina potrebuje čas za prestrukturiranje, strukturne rešitve in zagotovilo, da bosta ključna zakona sprejeta. Brez tega ne moremo zagotoviti prihodnosti za naše ljudi in družine. Država je sprejela odločitev o izstopu iz premoga, zato je njena odgovornost zagotoviti pravičen prehod."

Predsednik sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot je dodal, da je za zaposlene v Premogovniku Velenje izstop iz premoga pred letom 2033 nesprejemljiv. Izrazil je potrebo po jasnih zakonodajnih okvirjih, ki bodo zaščitili socialno varnost zaposlenih in zagotovili dolgoročno stabilnost regije.

Kot državni svetnik je Dermol predstavil tudi stališče Komisije Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki predloga zakona, objavljenega 28. novembra, ne podpira. Komisija opozarja na pomanjkljivo usklajenost zakonodajnih rešitev z lokalnimi skupnostmi in sindikati, kar krši načela pravičnega prehoda. Poleg tega predlog zakona ne ureja delovanja TEŠ in Premogovnika Velenje po letu 2027, kar povečuje negotovost prebivalcev Šaleške doline.

Predlog zakona bo Državni zbor obravnaval na izredni seji v četrtek, 12. decembra, po nujnem postopku. Kljub določenim izboljšavam še vedno sproža številna vprašanja glede dolgoročne socialne varnosti in trajnostnega razvoja regije, kar ostaja ključna skrb za prebivalce Šaleške doline.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0