Pobuda za sofinanciranje gradnje gasilskih domov prejela soglasno podporo Državnega sveta

Na 23. redni seji Državnega sveta Republike Slovenije je bila soglasno podprta pobuda za dopolnitev zakonodaje, ki bi omogočila državno sofinanciranje gradnje gasilskih domov in drugih gasilskih nepremičnin. Pobudo sta na Vlado RS naslovila državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol ter državni svetnik Leopold Pogačar.

Pobuda za sofinanciranje gradnje gasilskih domov prejela soglasno podporo Državnega sveta

Gasilstvo, kot največja reševalna služba na lokalni ravni, ima ključno vlogo pri zaščiti, reševanju in pomoči ob naravnih nesrečah, kot so poplave, potresi in neurja. Trenutno je v Gasilski zvezi Slovenije preko 45.000 operativnih članov, ki delujejo prostovoljno, in okoli 800 poklicnih gasilcev. Ti skrbijo za hitro in učinkovito intervencijo ter varnost prebivalcev.

Pobuda izpostavlja, da trenutna zakonodaja omogoča državno sofinanciranje nakupa gasilske opreme in vozil, ne pa gradnje ali dograditve gasilskih objektov. V številnih primerih gasilski domovi ne ustrezajo sodobnim zahtevam, saj ne morejo shranjevati velike količine posebne opreme, ki je nujna za obvladovanje vse pogostejših ekstremnih vremenskih pojavov. Poleg tega številni objekti niso prilagojeni za nova in večja vozila, kar dodatno omejuje učinkovitost gasilskih enot.

Gradnja in vzdrževanje gasilske infrastrukture sta trenutno v celoti v domeni lokalnih skupnosti, ki pa pogosto nimajo zadostnih sredstev za zagotavljanje potrebne infrastrukture. Državno sofinanciranje bi zmanjšalo finančno breme lokalnih skupnosti in izboljšalo dostopnost do varnosti prebivalcem po celotni Sloveniji.

Poleg tega gasilski objekti pogosto služijo kot začasni centri za prebivalce v izrednih razmerah, kjer se zagotavljajo osnovni življenjski pogoji, kot so voda, elektrika in telekomunikacije. Zato je njihova ustrezna opremljenost ključnega pomena za zagotavljanje zaščite in pomoči.

Pobuda predlaga, da bi država, podobno kot pri sofinanciranju opreme in vozil, zagotavljala sredstva za gradnjo in prenovo gasilskih domov. Poleg tega naj bi se z podzakonskim aktom določila merila in pogoji za razdeljevanje teh sredstev prek rednih razpisov.

Državni svet je pobudo soglasno podprl in pozval Vlado RS k dopolnitvi Zakona o gasilstvu, kar bi omogočilo stabilno financiranje gasilske infrastrukture. To bi prispevalo k večji varnosti prebivalcev in učinkovitejšemu odzivanju na nesreče ter izredne dogodke.

S sprejetjem pobude bi Slovenija naredila pomemben korak k izboljšanju gasilske infrastrukture, ki bi še naprej ostala steber zaščite in varnosti prebivalcev.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0