Predlog interventnega zakona o TEŠ od danes v javni obravnavi in medresorskem usklajevanju

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je danes poslalo interventni zakon o Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) v javno obravnavo ter medresorsko usklajevanje.

Predlog interventnega zakona o TEŠ od danes v javni obravnavi in medresorskem usklajevanju

Zakon je bil hkrati posredovan Združenju občin Slovenije, Združenju mestnih občin Slovenije in Skupnosti občin Slovenije. Deležniki bodo do 27. oktobra 2024 lahko podali pripombe, ki jih bo ministrstvo upoštevalo pri pripravi dopolnjene različice zakona, predvidene do začetka novembra. Glavni cilj predloga je sprejetje nujnih začasnih ukrepov za dobavo toplote v Šaleški dolini, ki zajema Mestno občino Velenje in Občino Šoštanj, do vzpostavitve alternativnih virov toplote.

Zakon naj bi zagotovil, da se oskrba s toploto izvaja na stroškovno učinkovit in transparenten način, skladen s pravili o državnih pomočeh. Namenjen je preprečitvi izpada toplote, ki bi povzročil velike posledice za prebivalce, javne ustanove in gospodarstvo v Šaleški dolini. Brez teh ukrepov bi se lahko pojavile motnje v delovanju zdravstvenih ustanov, šol, vrtcev in drugih institucij, kar bi ogrozilo normalne življenjske pogoje v regiji.

Pobudnik zakona je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE), ki zakon vidi kot del prehoda šaleške energetike k trajnostnim virom. Medtem ko zakon omogoča nadaljnje obratovanje TEŠ in Premogovnika Velenje, se spreminja primarni namen termoelektrarne iz proizvodnje elektrike v proizvodnjo toplote. Novi režim bo veljal do leta 2030, ko naj bi bili vzpostavljeni alternativni viri ogrevanja v skladu z načrti za prestrukturiranje sistema daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini.

Zakon bo omogočil tudi ohranitev delovnih mest v TEŠ in Premogovniku Velenje, pri čemer oba podjetja že pripravljata prilagojene poslovne načrte. Predviden je tudi velik finančni prihranek, ocenjen na 1,5 milijarde evrov, ki bo usmerjen v zeleni prehod ter razvoj nizkoogljičnih virov energije.

Poleg interventnega zakona se pripravljata tudi Zakon o zapiranju Premogovnika Velenje in Zakon o prestrukturiranju SAŠA regije, ki bosta ključna za pravičen prehod regije iz premoga.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0