Svetniki v Murski Soboti potrdili zvišanje komunalnega prispevka in nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča

Mestni svetniki Mestne občine Murska Sobota so na četrtkovi seji sprejeli spremembe odloka o komunalnem prispevku, ki za 19,8 odstotka zvišuje prispevek za obstoječo komunalno opremo. Ta po besedah župana Damjana Anželja sicer ostaja med najnižjimi v Sloveniji. Potrdili so tudi 1,8-odstotno zvišanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.

Svetniki v Murski Soboti potrdili zvišanje komunalnega prispevka in nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča

Zvišanje komunalnega prispevka so v Murski Soboti zdaj uskladili z inflacijo in po novem bo komunalni prispevek za stanovanjsko hišo z bruto tlorisno površino 150 kvadratnih metrov na parceli velikosti 600 kvadratnih metrov znašal 6300 evrov.

To je skoraj tisoč evrov več kot po starem odloku iz leta 2021, ko so komunalni prispevek zvišali nazadnje. Mestni svetniki so spremembe podprli, kot so dejali, zaradi rasti cen gradbenih materialov in storitev, pa tudi zaradi potrebe po zagotovitvi dodatnih sredstev za gradnjo komunalne infrastrukture.

Župan Damjan Anželj je ob tem za STA povedal, da je komunalni prispevek ključni vir financiranja izgradnje nove komunalne infrastrukture. "S tem usklajevanjem z inflacijo želimo ohraniti njegovo realno vrednost in zagotoviti sredstva za nadaljnji razvoj občine," je dejal.

Poleg tega so svetniki potrdili tudi povišanje vrednosti točke za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča za leto 2025. Za zazidana zemljišča bo vrednost točke znašala 0,0007 evra na kvadratni meter, za nezazidana zemljišča pa 0,001 evra na kvadratni meter.

Povišanje sledi povprečni letni rasti cen v Sloveniji in naj bi občini zagotovilo dodatna sredstva za ukrepe aktivne zemljiške politike, vključno s spodbujanjem gradnje in povečanjem deleža zazidanih površin, je po sprejetju odloka za STA povedal Anželj.

Občina se sooča s problemom velikega deleža nezazidanih stavbnih zemljišč, kar po mnenju svetnikov zavira razvoj. "Glavni cilj zvišanja nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča je spodbuditi čimprejšnjo pozidavo zemljišč, ki so popolnoma komunalno opremljena, a jih lastniki ne izkoriščajo. To je ključno za nadaljnji razvoj občine," je še dodal Anželj.

Zvišanje obeh dajatev bo omogočilo boljšo finančno stabilnost za izvedbo nujnih infrastrukturnih projektov in razvojne načrte občine, ki želi ohraniti svojo konkurenčnost in privlačnost za investitorje, je zaključil.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0