V Celju čez dva tedna 54. mednarodni obrtni sejem

V Celju bo od 14. do 18. septembra potekal 54. mednarodni obrtni sejem (Mos), ki je samo v zadnjem desetletju gostil več kot 1,5 milijona obiskovalcev ter 15.000 razstavljavcev iz 40 držav.

V Celju čez dva tedna 54. mednarodni obrtni sejem

Letošnja rdeča nit bo usmerjena v trajnostno prihodnost s poudarkom na samooskrbi. Glede na odpravo omejitev zaradi epidemije pričakujejo tudi večji obisk.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal izvršni direktor Celjskega sejma Robert Otorepec, se trenutno razstavljavci še vedno prijavljajo, a se bližajo številki 600, s čimer so že presegli lansko številko. Gre samo za direktne razstavljavce, ki prihajajo iz desetih držav, med katerimi je za zdaj 40 tujih. Skupaj z zastopanimi podjetji pa je trenutno prijavljenih skoraj tisoč razstavljavcev iz 20 držav.

"Ker si v naslednjih dveh tednih verjetno ne gre obetati kakšnih ostrejših ukrepov za preprečevanje širjenja okužb, letos pričakujemo tudi višje številke pri obiskovalcih. Glede na prve odzive ocenjujemo, da bo 54. Mos obiskalo okoli 60.000 ljudi. Lani jih je bilo zaradi pogojev PCT kar 20.000 manj," je spomnil Otorepec.

Sejem bo sicer že tradicionalno vsebinsko razdeljen na pet področij - gradnjo in obnovo doma, turizem in prehrano, kamping in karavaning, opremo in materiale za obrt in industrijo, poslovne storitve in poslovne priložnosti v tujini ter izdelke široke potrošnje. V ospredju sejemskega dogajanja bo letos samooskrba, najbolj prehranska in energetska, čemur bodo namenjeni tudi posveti in predavanja.

Hkrati s sejmom bo potekalo tudi državno tekmovanje mladih strokovnjakov v poklicnih spretnostih SloveniaSkills 2022, kjer se bodo tekmovalci merili v enajstih poklicih. Ker se v Celjskem sejmu zavedajo tudi trajnostnega razvoja, pa bodo obiskovalcem, ki bodo k njim prišli s kolesom, ponudili tudi vstopnice po nižji ceni.

Da Mos podpirajo tudi na gospodarskem ministrstvu, je danes v Celje prišel sporočiti državni sekretar Matevž Frangež, ki je povedal, da bo njegovo ministrstvo v času sejma večino svojih aktivnosti preselilo v mesto ob Savinji.

Na njihovem razstavnem prostoru bodo sodelovali vsi direktorati ministrstva, Spirit, Slovenska turistična organizacija (STO), Slovenski podjetniški skladi (SPS) in drugi, minister Matjaž Han pa bo od četrtka do nedelje vsak dan med 9. in 11. uro zjutraj na voljo za pogovor in kavo z razstavljavci in podjetniki.

Med spremljevalnimi dogodki je Frangež omenil sredine posvete o priložnostih gozdarsko-lesnega sektorja za povečanje surovinske samooskrbe slovenskega gospodarstva, razpravo o poti do višje dodane vrednosti slovenskega turizma ter predstavitev smernic OECD za večnacionalne družbe za odgovorno poslovno ravnanje.

V četrtek bo tržni inšpektorat pripravil predstavitev obveznosti podjetij pri prodaji preko spleta, v petek pa še predstavitev sistema za skladnost neživilskih proizvodov.

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) se bo skupaj s sekcijami, območnimi zbornicami in poslovnimi partnerji predstavila na več kot 700 kvadratnih metrih, kot je povedal njen predsednik Blaž Cvar pa bo med osrednjimi dogodki ulica obrti s predstavitvijo enajstih obrtnih poklicev ter mednarodno poslovno srečanje, ki bo letos privabilo obrtnike in podjetnike iz devetih držav.

"Ob energetski krizi, s katero se soočamo trenutno, je velika težava obrti in podjetništva tudi pomanjkanje kadra. Ker Mos obiskujejo tudi mladi in njihovi starši, smo letos poseben poudarek namenili ravno promocij obrtnih poklicev," je še dodal predsednik zbornice, ki bo v sklopu sejma prav tako pripravila različne posvete.

Zadnja leta je bila na Mosu tradicija, da si je izbral državo partnerico, ki ji je v sklopu programa namenil posebno mesto. Lani je to bila Madžarska, odprtja sejma pa se je udeležil tudi njihov premier Viktor Orban. Kot je pojasnil Otorepec, letos tovrstnega partnerja nimajo, saj so se nekaj časa dogovarjali s Poljsko, nato pa jim je načrte prekrižala ukrajinska kriza.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0