V občini Piran so povišali cene otroških vrtcev za do 31 odstotkov

Piranski občinski svet je na današnji seji v prvem branju soglasno potrdil predlog proračuna, ki predvideva odhodke v višini 45,7 milijona evrov.

V občini Piran so povišali cene otroških vrtcev za do 31 odstotkov

Sprejel je tudi sklep o določitvi cen v javnih vrtcih, ki bodo od 20 do 31 odstotkov višje, kot doslej. Napovedanega protestnega shoda proti podražitvi se ni udeležil nihče.
V predlogu proračuna je 20 milijonov evrov predvidenih za naložbe. Najdražji letošnji projekt je ureditev obrtne cone Dragonja, zanj bi namenili več kot 3 milijone evrov.

Za predšolsko vzgojo občina namenja 5,1 milijona evrov, torej več kot 10 odstotkov proračuna.

V začetku tedna so se na plakatih in v elektronskih sporočilih pojavila vabila na protestni shod. Neimenovani "jezni starši predšolskih otrok" so zapisali, da želi župan Andrej Korenika dvigniti cene vrtcev za "vrtoglavih 60 odstotkov" in da za starše v večini primerov to pomeni med 70 in 80 evrov dražjo položnico vsak mesec. Protesta, ki naj bi potekal istočasno s sejo občinskega sveta v parku Sonce v Luciji, se ni udeležil nihče.

V kabinetu župana Andreja Korenike so že v ponedeljek pojasnili, da nezadovoljstvo staršev razumejo, vendar obžalujejo, da so se odločili protest organizirati na podlagi napačnih informacij.

Poudarili so, da cen ne zvišujejo za 60 odstotkov, ampak predlagano povišanje doplačila, ki ga krijejo starši, znaša približno 20 odstotkov za program prvega starostnega obdobja, 31 odstotkov za program drugega starostnega obdobja in 27 odstotkov za kombiniran program.

Pojasnili so, da se cena za otroke staršev iz prvega dohodkovnega razreda cena ne bo spremenila. Za 65 odstotkov staršev se bo znesek na položnici zvišal za največ 36 evrov. Za več kot 50 evrov se bodo stroški povišali le staršem v najvišjih dohodkovnih razredih, teh pa je v občini 19 odstotkov. Nove cene bodo skoraj enake kot v sosednjih občinah Izola in Koper, uvedli pa so še dodatne ugodnosti oziroma popuste za starše iz občine Piran, so zatrdili.

Ob tem so župan in sodelavci priznali, da bodo nove cene obremenile družinske proračune, in to kljub drugim občinskim ukrepom za ublažitev posledic inflacije. Podražitev je po njihovih pojasnilih velika, ker se cene niso spremenile že od leta 2015. "Nova ekonomska cena vrtcev izraža dejansko ceno programov v vrtcih leta 2022 in izračuna ni možno poljubno spremeniti," so zapisali in ob tem opozorili, da prispevek staršev pokrije le 20 odstotkov stroškov programa vrtcev, preostalih 80 odstotkov pa prispeva občinski proračun, tako da občina za vsakega otroka prispeva približno 7000 evrov na mesec.

Nekaj občinskih svetnikov je menilo, da bi lahko višje stroške v celoti pokrili iz proračuna. Štirje predstavniki SD in samostojni svetnik Robert Fakin so zato glasovali proti sklepu, 15 članov sveta pa je glasovalo za.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0