Zgornja Gorenjska ustanovila svojo lokalno akcijsko skupino

Občine zgornje Gorenjske, ki so doslej sodelovale v Lokalni akcijski skupini (LAS) Gorenjska košarica, so se zaradi specifičnih izzivov odločile za ustanovitev ločene skupine, poimenovane po Biosfernem območju Julijske Alpe BOJA. V novo skupino se je že na današnji ustanovni skupščini na Jesenicah vključilo 72 članov iz različnih sektorjev.
Za predsednika LAS Zgornja Gorenjska - BOJA je bil izbran žirovniški župan in državni svetnik Leopold Pogačar. Kot je ocenil, je bila odločitev županov sedmih občin za ustanovitev ločenega LAS upravičena. "Kljub majhnosti Gorenjske kot celotne regije namreč obstajajo specifične razlike med občinami in potrebami območij. Verjetno so v Kranju drugačne potrebe kot v Kranjski Gori ali Bohinju," je pojasnil.

Predsednik Krajevne skupnosti Stara Fužina - Studor, ki je tudi pristopila k novemu LAS, Bojan Traven je izpostavil, da se je pokazalo, da ima zgornja Gorenjska specifične razvojne projekte in vprašanja tako na področju infrastrukture kot kmetijstva, pa tudi socialnih vprašanj in zdravstva. "Zato je bil skrajni čas, da se organiziramo na ta način," je dejal Traven in dodal, da jim to odpira tudi možnosti za sodelovanje z območjem na primorski strani, ki se srečuje s podobnimi problemi.

Direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, ki je vodilni partner novega LAS, Eva Štravs Podlogar je poudarila, da bodo dobro sodelovali s partnerskimi lokalnimi akcijskimi skupini v bližini. Poleg LAS Gorenjska košarica, v kateri bo ostalo sedem občin, sta to še LAS Loškega pogorja in LAS Dolina Soče.

Izločitev iz obstoječega LAS Gorenjska košarica naj ne bi imela negativnih finančnih posledic. Pogačar je prepričan, da bo Gorenjska na ta način dobila celo še več sredstev iz evropskega sklada za regionalni razvoj in evropskega kmetijskega sklada kot v preteklosti. Osnova za uspešno črpanje pa bo program dela, za katerega želi, da vsi deležniki prispevajo svoje želje in potrebe.

Traven je vesel, da je osnovna ideja LAS, da bodo ideje prihajale od spodaj navzgor, torej od samega prebivalstva. Lastnica in direktorica podjetja za proizvodnjo slaščic Conditus, ki je prav tako postalo član novega LAS, Ema Pogačar pa je kot posebej pomembno izpostavila povezovanje in sodelovanje različnih sfer.

Velike koristi v sodelovanju vidita denimo tudi strokovni vodja Turističnega društva Gorje, ki upravlja s sotesko Vintgar, Tomaž Bregant in predsednica društva za delo z mladimi v stiski Žarek Ivanka Berčan. To priča o veliki pestrosti LAS Zgornja Gorenjska - BOJA, ki že sedaj šteje 72 članov iz javnega, nevladnega in gospodarskega sektorja, vrata za nove člane pa ostajajo odprta.

Kot je izpostavila Štravs Podlogar, je velik poudarek lokalnih akcijskih skupin prav na enakopravnem sodelovanju javnega, nevladnega in gospodarskega sektorja ter na delovanju od spodaj navzgor. Osnoven interes tega združevanja je hitro, kakovostno in osredotočeno pristopiti k skupnim izzivom.

Vodja LAS Zgornja Gorenjska - BOJA Klemen Klinar iz Razvojne agencije Zgornja Gorenjska je pojasnil, da se bo strategija lokalnega razvoja, na osnovi katere bodo kasneje izvajali projekte, osredotočila na razvoj podeželja z vseh vidikov, med drugim s socialnega, turističnega, kmetijskega, prometnega in okoljevarstvenega.

Med ključnimi poudarki bosta turizem, saj gre za eno turistično najmočnejših regij, in okolje, saj območje v veliki meri pokrivata Triglavski narodni park in Natura 2000. Med osrednjimi izzivi pa bo tudi demografija, saj se v alpskih dolinah soočajo z izrazitim staranjem prebivalstva in izseljevanjem mladih.

Zgornja Gorenjska ustanovila svojo lokalno akcijsko skupino

28. 12. 2024 20:48:10

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0