Besseberg zaradi korupcije in prekrivanja dopinga na zatožno klop

Norvežan Anders Besseberg je bil kar 25 let predsednik Mednarodne biatlonske zveze, ene od volitev je dobil v neposrednem dvoboju z Janezom Vodičarjem. Odnesla ga je afera v samem vrhu zveze, zdaj bo moral zaradi očitkov o korupciji in prikrivanju dopinga na zatožno klop, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Besseberg zaradi korupcije in prekrivanja dopinga na zatožno klop

Glavna točka obtožnice je korupcija. Norveški organi za pregon gospodarskega kriminala mu očitajo vrsto nepravilnosti v obdobju med leti 2009 in 2018. Med drugim naj bi dobil podkupnine v obliki dragih ur, ekskluzivnih lovskih izletov vključno s trofejami, pa tudi plačljivih deklet in dolgoročno sposojenih avtomobilov. Vsa ta darila naj bi Norvežan sprejel.

Odvetnik Besseberga Christian B. Hjort pa je v pismu norveški tiskovni agenciji NTB vse to zanikal: "Besseberg vztraja, da nikoli ni bil podkupljen in da nikoli ni poskušal vplivati na delo protidopinških služb, da bi imeli določeni športniki pri tem prednost."

Še več, Hjort poudarja, da je bil Besseberg neizprosen v boju proti dopingu: "Vztrajal je pri tem, da se vsi dopinški primeri obdelajo v skladu s pravilniki, ne glede ali je šlo za športnike z vzhoda ali zahoda." Hjort dodaja, da si je prav s tem nakopal številne nasprotnike in prav v tem vidi izvor številnih izmišljenih obtožb.

"Dokaz za resnost cele zadeve je tudi nezaupnica znotraj Mednarodne biatlonske zveze, ki je bila posledica njegovega dela," pa je v izjavi za javnost danes zapisala pristojna državna tožilka Marianne Djupesland.

Slednji so številne podatke poslali avstrijski preiskovalci, saj ima Mednarodna biatlonska zveza v Anifu pri Salzburgu in prav v Avstriji so prvi sprožili preiskavo. V celoten primer je vključena tudi agencija Evropske unije Eurojust, ki je pristojna za sodelovanje znotraj EU v primeru kazenskih del. Preiskavo so podprli tudi preiskovalci iz Češke, Lihtenštajna in Kanade.

Besseberg je bil predsednik IBU v času od 1993 do 2018, ko je moral oditi. Novembra se je primera nato lotila eksterna neodvisna komisija in v svojem poročilu leta 2021 opozorila na številne nečednosti Norvežana. Komisija mu je očitala "sistemsko koruptivno in neetično delovanje".

Komisija je prav tako mnenja, da je očividno ščitil ruske interese, posebej v primeru zlorabe prepovedanih poživil.

Na Mednarodni biatlonski zvezi pa v povezavi s primerom Besseberg dodajajo, da enota za integriteto še vedno preiskuje številne podrobnosti predsednikovanja.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0