Kitajci v pričakovanju leta zmaja

Kitajci po vsem svetu se pripravljajo na leto zmaja, ki bo po lunarnem koledarju nastopilo v soboto in bo trajalo do 28. januarja 2025. Za razliko od zahodne pošastne percepcije zmaja je na Kitajskem to mitološko bitje simbol sreče in bogastva. Tradicionalno bodo pred praznovanji potekale velike migracije iz urbanih središč.

Kitajci v pričakovanju leta zmaja

Medtem ko je zmaj pri nas nekaj srhljivega in groznega, pa Kitajcem predstavlja srečo, bogastvo in moč, je za STA pojasnil sinolog Severin Lorenčič. Mladi raziskovalec na oddelku za azijske študije Filozofske fakultete v Ljubljani opozarja tudi na razliko v pojmovanju zmaja, ko svetovni mediji redno ravno s tem bitjem slikajo Ljudsko republiko Kitajsko.

Kot navaja španska tiskovna agencija EFE, nekateri kitajski mediji zato celo predlagajo, da se v tujini za naziv bitja, ki bo zaznamovalo novo leto, ne koristi beseda zmaj, pač pa kitajsko ustreznico, pismenko "long".

Kitajski zmaj namreč ne bruha ognja, po navedbah kitajskega časnika Global Times pa njegova simbolika celo deluje kot spodbuda mladim parom, zaradi česar naj bi se ravno v letih zmaja rodilo več otrok kot ponavadi. Povečalo naj bi se tudi število porok.

Ob novem letu se bodo iz velikih mest na pot k družinam podali milijoni Kitajcev. Kot pojasnjuje Lorenčič, je kitajsko novo leto predvsem družinski praznik in kot tak bolj podoben našemu pojmovanju božiča.

Novo leto je v kitajski kulturi povezano s številnimi miti in običaji. Znotraj Kitajske se tradicije glede njegovega praznovanja sicer razlikujejo od regije do regije, vendar pa velja, da se na predvečer novega leta družina zbere na skupni večerji, navaja spletna enciklopedija Wikipedija.

V skladu z eno od tradicij naj bi vsaka družina temeljito očistila svoj dom, iz njega "odnesla" vso nesrečo in "naredila prostor" za prihajajočo srečo. Precej razširjen je tudi običaj okraševanja oken in vrat z rdečimi papirnatimi izrezki.

Lorenčič je imel priložnost obiskati Kitajsko v času tega praznika, ki hkrati obeležuje prihod pomladi. Kot je opisal, je bilo mesto, kjer je bival, tako rekoč prazno, hkrati je bila večina lokalov oziroma restavracij zaprtih. Kot je dodal, mnogi pravijo, da je ravno ta čas edini, ko se je možno z avtom voziti po Pekingu.

Oblasti pričakujejo, da bodo Kitajci letos opravili rekordno število poti, kar je bilo še pred dvema letoma spričo politike Pekinga o ničelnem covidu povsem nepredstavljivo. Več preglavic bo letos potnikom povzročalo vreme, saj sta v nekaterih pokrajinah napovedana močan sneg in dež, še navaja EFE. Praznik bodo sicer obeležile tudi številne kitajske skupnosti po celem svetu.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0