Tudi program SLOfit eden od temeljnih uspehov slovenskega športa

Na svetovnem prvenstvu v Planici so slovenski strokovnjaki tujim novinarjem danes predstavili nekatere skrivnosti uspehov slovenskega športa, kamor se uvršča dobro delo v klubih, usklajevanje šolanja in športa, pa tudi program SLOfit, ki nadzira gibalne sposobnosti otrok.

Tudi program SLOfit eden od temeljnih uspehov slovenskega športa

Tuja športna javnost je večkrat presenečena nad številnimi uspehi, ki jih dosegajo slovenski športniki v širokem spektru različnih športov in disciplin. Slovenski šport pa ima za razliko od večine drugih držav tudi svoje posebne prijeme, ki spodbujajo k športu in spremljanju temeljev za doseganje uspehov.

Eden takih je program SLOfit, nadgradnja uveljavljenega nacionalnega sistema spremljave telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladine - Športnovzgojnega kartona. Prav monitoring razvoja mladih omogoča sprotno ukrepanje družbe pri razvoju gibalnih aktivnosti in posledično razvoj.

Slovenska primerjalna prednost je dejstvo, da se monitoring razvoja gibalnih aktivnosti otrok spremlja že desetletja. Tudi v času pandemije covida 19 so prav izsledki programa SLOfit hitro opozorili na škodo, ki jo je v gibalnem razvoju mladih povzročila ustavitev vseh dejavnosti v šolah in športu.

Gregor Jurak s fakultete za šport, je izpostavil tudi pomen izvajanja meritev telesne zmogljivosti SLOfit za odrasle in novo meritev SLOfit Senior test, namenjeno starejšim od 65 let. Saj ukvarjanje s športom po njegovem prepričanju izboljšuje tudi življenje zrelejših generacij.

Del meritev so Jurak in ekipa v novinarskem središču v Planici predstavili tudi v praksi in navzočim omogočili, da sodelujejo v delčku programa.

Za dobre rezultate je seveda pomembno tudi zagotavljanje prostega dostopa do javnih površin, zelenic in igrišč, razvoj politik telesne dejavnosti, ki zagotavljajo bolj pravične, dostopne in privlačne možnosti športnih programov, pa tudi boljše izvajanje, spremljanje in vrednotenje politik in strategij za povečanje telesne dejavnosti.

Vse to je ob dobrem delu v klubih in reprezentancah osnova za šport. A za uspeh mladih je potrebna tudi uskladitev športa in šolanja. Primer dobre prakse je predstavila ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna iz Kranja Mirjam Bizjak in predvsem tuji javnosti predstavila, na kakšen način v Sloveniji šolstvo omogoča športnikom, da ob vrhunski karieri končajo izobraževanje.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0