Zvezdniki Pariza: Od Janje Garnbret in Simone Biles do Novaka Đokovića

Triintridesete poletne olimpijske igre moderne dobe glede športnih rezultatov niso razočarale. Nekateri zvezdniki so potrdili svoj primat in upravičili pričakovanja, med njimi Slovenka Janja Garnbret, spet drugi so se po razočaranjih vrnili nazaj na prestol, tretji pa so se na igrah dokončno uveljavili.

Zvezdniki Pariza: Od Janje Garnbret in Simone Biles do Novaka Đokovića

Med tistimi, ki jim je uspela velika vrnitev na olimpijskem odru, je zvezdnica gimnastike Simone Biles. Američanka je navduševala v pripravah na letošnje olimpijske igre, potem ko se je pobrala po psihičnih težavah, ki jih je imela med olimpijskimi igrami v Tokiu, vlogo prve favoritinje pa je upravičila v Parizu.

Telovadka, ki v višino meri 1,42 centimetra, je osvojila tri zlata (z ekipo, v mnogoboju in na preskoku) in eno srebrno (na parterju) odličje, tako da ima zdaj sedem zlatih in skupno deset olimpijskih kolajn. Svojo veličino je pokazala tudi na zadnji podelitvi, ko se je na odru za zmagovalce poklonila zmagovalki na parterju, Brazilki Rebeci Andrade.

Teniški turnir, ki je potekal na slovitih peščenih igriščih Roland Garrosa, si bodo ljubitelji športa zapomnili po treh dvobojih. Prvi je presenetljiv polfinalni poraz prve igralke sveta, Poljakinje Ige Swiatek, proti poznejši zmagovalki, Kitajki Qinwen Zheng, v polfinalu. Del drugih dveh pa je bil Srb Novak Đoković.

Ta je v drugem krogu v verjetno zadnjem medsebojnem obračunu premagal dolgoletnega velikega tekmeca, Španca Rafaela Nadala. V finalu, ki so ga poznavalci označili za enega najboljših dvobojev zadnjih let, pa je 37-letni Srb premagal še enega Španca, 21-letnega Carlosa Alcaraza, za svojo prvo zlato olimpijsko odličje. To je bila edina pomembnejša lovorika, ki je Đokoviću v bogati karieri še manjkala.

Ameriški sprinter Noah Lyles, ki je na lanskem svetovnem prvenstvu v Budimpešti osvojil naslov najboljšega na 100 in 200 metrov ter v štafeti 4 x 100 metrov, je pred igrami napovedoval, da bo doseženo skušal nadgraditi v Parizu še z zlatom v štafeti 4 x 400 metrov, s čimer bi presegel legendarnega Jamajčana Usaina Bolta. V teku na 100 metrov je 27-letni Američan uspel zmagati za pet tisočink sekunde, na 200-metrski razdalji pa je bil tretji, potem ko je pred tem zbolel za covidom-19, zaradi česar v štafetah pozneje niti ni tekel.

Zato pa na atletskem stadionu ni razočaral švedski zvezdnik Armand Duplantis, ki je bil v finalu skoka s palico znova razred zase. Olimpijski naslov iz Tokia je v velikem slogu ubranil že po preskočenih šestih metrih, nato je sprva popravil olimpijski rekord, zatem pa je v tretjem poskusu za en centimeter izboljšal še lasten svetovni rekord, ki ga je letos aprila postavil na diamantni ligi v kitajskem Xiamenu. Nova najvišja letvica zdaj znaša 6,25 metra.

Sifan Hassan iz Nizozemske pa je v Parizu, tako kot tri leta prej v Tokiu, osvojila tri odličja, s svojimi dosežki pa je poskrbela za zgodovinski uspeh. V Tokiu je bila bronasta v teku na 1500 metrov in zlata na 5000 in 10.000 metrov, v Parizu pa bronasta na 5000 in 10.000 metrov ter zlata v maratonu. Enaintridesetletna Hassan, ki je bila rojena v Etiopiji in je leta 2008 kot begunka prišla v novo domovino, ima tako zgodovinska olimpijska odličja tako v teku na srednje proge, na dolge proge in v maratonu.

Gostitelji iger so si veliko obetali od plavalca Leona Marchanda, petkratnega svetovnega prvaka, in ni jih razočaral. V Parizu je novi zvezdnik plavalnega bazena osvojil štiri naslove olimpijskega prvaka, temu pa dodal še bron s štafeto. Francoz je postal prvi plavalec po ameriškem rekorderju Michaelu Phelpsu, ki je osvojil štiri posamične zlate medalje na enih igrah. Phelpsu je ta podvig uspel na igrah v Pekingu 2008. Dvaindvajsetletni Francoz pa je že napovedal, da je to šele začetek in da že pogleduje proti naslednjim OI, ki bodo čez štiri leta v Los Angelesu.

V ženski plavalni konkurenci je svojo bero olimpijskih kolajn povečala Američanka Katie Ledecky, po novem najboljša plavalka v olimpijski zgodovini, ki je hkrati skočila tudi na tretje mesto najboljših olimpijcev vseh časov. V francoski prestolnici je osvojila dve zlati ter po eno srebrno in bronasto odličje, tako da je zdaj s skupnim razmerjem medalj 9-4-1 na tretjem mestu večne lestvice po številu medalj na OI; pred njo sta le še Phelps s skupno 28 medaljami (23-3-2) in nekdanja sovjetska telovadka Larisa Latinina z 18 (9-5-4).

Svojo bero olimpijskih kolajn je v Parizu precej obogatila kajakašica na mirnih vodah Lisa Carrington. Petintridesetletna Novozelandka je osvojila tri odličja najbolj žlahtnega leska, tako da ima zdaj skupaj s štirih iger osem zlatih olimpijskih kolajn. S tem je ujela najuspešnejšo kajakašico vseh časov, Nemko Birgit Fischer, ki je na šestih OI skupno osvojila osem naslovov olimpijske prvakinje.

V cestnem kolesarstvu pa je svojevrsten podvig uspeh belgijskemu kolesarju Remcu Evenepoelu, ki je postal prvi v zgodovini med moškimi, ki je na enih igrah osvojil zlati kolajni tako v vožnji na čas kot na cestni preizkušnji.

Zvezdnico svetovnega kova pa je imela tudi slovenska odprava. Športna plezalka Janja Garnbret je upravičila vlogo prve favoritinje v kombinaciji športnega plezanja in ubranila naslov prvakinje iz Tokia. Kako težko je upravičiti pričakovanja in ne poklekniti pod pritiskom, ki si ga naložiš sam in okolica, je po zmagi jasno povedala 25-letna Korošica.

"Pritisk je bil res velik. Največ sem si ga naložila sama, čutila pa sem tudi medije, javnost, navijače. Vsi so mi včasih hoteli že vnaprej čestitati, in ne vem, če se kdo zaveda, kako težko je to narediti. Na koncu greš ven povsem sam. Morala sem biti močna v glavi, da sem vzdržala, ostala zbrana," je občutke vseh vrhunskih športnikov v času največjih tekmovanj povzela Garnbret.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0