Mesec dni pred EP v Nemčiji primerjave s SP 2006

V Nemčiji se bo čez mesec dni začelo nogometno evropsko prvenstvo. Na prvenstvu stare celine bo po 24 letih spet tudi slovenska reprezentanca, ki med 24 udeleženkami ne sodi med favorite. Zato pa se tja vse bolj umeščajo Nemci, ki se sicer pred hitro bližajočim se 14. junijem soočajo s kar nekaj izzivi.

Mesec dni pred EP v Nemčiji primerjave s SP 2006

Eni teh so tudi varnostnega značaja, saj dogajanje po svetu narekuje posebno pozornost temu delu organizacije turnirja, po drugi strani pa si želijo Nemci na igriščih potrditi, da so po obetavnih spomladanskih pripravljalnih tekmah nazaj med najboljšimi.

Nemčija želi med najboljše na igrišču
Nemčija bo šest tednov pred olimpijskimi igrami v Parizu središče evropskega nogometnega dogajanja, ki se bo začelo v Münchnu z obračunom domače vrste in Škotske.

Medtem ko so finalisti zadnjega svetovnega prvenstva Francozi skušaj z Angleži glavni favoriti EP, pa so Nemci z marčevskima zmagama proti Franciji in Nizozemski dobili novo samozavest.

Ekipa, ki jo vodi 36-letni selektor Julian Nagelsmann, je prav po njegovi zaslugi pridobila na ekipnem duhu, da strateg verjame v svoje fante, je dokazalo tudi podaljšanje pogodbe do leta 2026.

Nemški nogometni zagon pridobiva tudi po zaslugi klubskih tekmovanj, novi nemški prvak Bayer Leverkusen bo 22. maja igral v finalu evropske lige proti Atalanti, Borussia Dortmund pa bo 1. junija igrala finale lige prvakov z madridskim Realom.

Vodja organizacijskega odbora, nekdanji nemški reprezentant Philipp Lahm, je dejal, da se veselili velikega skupnega festivala. "A vedno je še lepše, če je domača ekipa dolgo na turnirju," si je v pogovoru za francosko tiskovno agencijo AFP Lahm zaželel uspešnega turnirja za Nemčijo. Sistem je tak, da iz skupinskega dela zmagovalke, drugouvrščene in štiri najboljše tretjeuvrščene ekipe gredo v izločilne boje.

V podobnem položaju je bila Nemčija tudi pred svetovnim prvenstvom 2006, pred katerim gospodarsko stanje ni bilo dobro, vse prej kot dobra pa je bila tudi igra nemške vrste. Nato pa so nogometaši prišli do polfinala, na poti do tja pridobivali podporo domačih navijačev.

EP znova s polno navijaško kapaciteto
Ti bodo pomemben faktor tudi tokrat. EP 2024 bo tri leta po prejšnjem turnirju, ki ga je zaznamovala pandemija novega koronavirusa in na katerem so bile posledično določene omejitve obiska.

Tokrat ne bo omejitev in pričakujejo polne stadione. Ocenjujejo, da bo 51 tekem na desetih stadionih obiskalo 2,7 milijona ljudi, vrhunec bo finale v Berlinu 14. julija.

Še več ljudi bo zunaj stadionov. Vsako mesto, ki bo gostilo tekme, bo imelo navijaške cone, v katerih bo skupaj prostora za 12 milijonov navijačev.

Varnost je prednostna naloga
Ob tako množičnem obisku bo v ospredju varnost. V svetu je klima napeta z velikima konfliktoma v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, tako da je pred odgovornimi za varnostna vprašanja zelo zahtevna naloga.

Nemčija je v visoki pripravljenosti zaradi morebitnih islamističnih napadov po oktobrskem izbruhu vojne Izraela in Hamasa. Napad v Moskvi, za katerega je odgovornost prevzela Islamska država, je marca zahteval 144 življenj in tako poslal dodatno opozorilo za varnost na turnirju.

Grožnje Islamske države so zaznali tudi pred četrtfinalom lige prvakov v Parizu, Londonu in Madridu, dodatne varnostne ukrepe so imeli tudi marca na nemškem derbiju Bayerna in Borussie Dortmund.

Te okoliščine so dokaj podobne tistim iz leta 2016, ko se je EP v Franciji začelo kmalu po napadih v Parizu in Bruslju ter poskusu samomorilskega bombnega napada na tekmi med Francijo in Nemčijo. Takrat je turnir minil v prazničnem vzdušju, tudi tokrat odgovorni upajo, da bo tako.

"Od začetka je bila varnost naša največja prednostna naloga," je pogovoru za AFP dejal Lahm.

Edinstven mednarodni policijski center
Nemčija bo ob tej priložnosti uvedla sistem, ki ga predstavljajo kot edinstvenega na tovrstnih mednarodnih dogodkih: vse države, ki sodelujejo na turnirju, bodo poslale strokovnjake, skupno več kot 300, ki bodo zbrani v mednarodnem centru za policijsko sodelovanje (IPCC) v Neussu.

Njihova naloga skupaj z nemškimi oblastmi, Europolom in Uefo bo spremljati in usklajevati vse varnostne ukrepe iz 500 kvadratnih metrov velike konferenčne sobe, opremljene s 129 računalniki in ogromnim 40 kvadratnih metrov velikim zaslonom.

"Vsaka država pozna svoje povzročitelje težav bolje kot katera koli druga, tuji strokovnjaki, prisotni v Neussu, jih bodo lahko hitreje identificirali," je za AFP pojasnil Oliver Strudthoff, direktor IPCC.

Skrb zaradi železniških prevozov
Dodaten vidik, ki bi lahko poskrbel za slabo voljo med udeleženci, pomenijo težave s prevozi na tekme. Kot je zapisal AFP, nemške železnice s svojo starajočo se infrastrukturo, serijskimi zamudami in stavkami niso v najboljši formi, da bi sprejele poplavo navijačev.

Železniško omrežje v državi, ki je nekoč veljalo za simbol nemške učinkovitosti in točnosti, je zdaj sinonim za odpovedane vlake, zamujene povezave, zaprte vagone, restavracije ali stranišča.

Pri državnem operaterju Deutsche Bahn pa vztrajajo, da so pripravljeni sprejeti več deset tisoč potnikov iz vse Evrope. Zagotovil bo 10.000 dodatnih sedežev na dneve tekem in ponudil znižane cene imetnikom vstopnic.

DB se sicer ukvarja z ogromnim projektom posodobitve svoje flote in omrežja. Do leta 2027 morajo vložiti najmanj 30 milijard evrov. Največja dela se bodo začela šele po koncu evra, da bi zmanjšali motnje.

Image
Image

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0