Na Švedskem in Poljskem naslednji teden začetek bojev za svetovni rokometni naslov

Švedska in Poljska bosta med 11. in 29. januarjem gostili najboljše rokometaše na svetu.

Na Švedskem in Poljskem naslednji teden začetek bojev za svetovni rokometni naslov

Na drugem moškem svetovnem prvenstvu v dveh državah po Nemčiji in Danski 2019 bo s posebnim povabilom Mednarodne rokometne zveze (IHF) nastopila tudi Slovenija, naslov svetovnega prvaka iz Egipta 2019 pa bo branila Danska.

Rokometaši Hamletove dežele so tudi na letošnjem turnirju eni glavnih kandidatov za zlato kolajno. Selektor Nikolaj Jacobsen bo imel na voljo vse svoje dolgoletne nosilce igre, kot sta sloviti ostrostrelec Mikkel Hansen in "vratarska hobotnica" Niklas Landin, poleg njih pa še druge svoje rokometne imenitneže, ki so v zadnjih sedmih letih osvojili številne kolajne.

Na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru 2016 so bili zlati, lani v Tokiu pa srebrni. Na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih na Danskem in v Nemčiji 2019 ter v Egiptu 2021 so se povzpeli na najvišjo stopnico na zmagovalnem odru, svoj opus pa so zaokrožili na lanskem evropskem prvenstvu na Madžarskem in Slovaškem, kjer so osvojili še odličje bronastega leska.

Močne tekmece bodo imeli v Švedih, ki so na lanskem zaključnem turnirju stare celine pokorili vse tekmece in po zmagi nad Španci osvojili rekordni peti naslov evropskih prvakov. Od "severnjakov" se na Švedsko in Poljsko ambiciozno odpravlja tudi Norveška, tu pa je še kopica drugih pretendentov za zlato kolajno.

Francija, tudi tekmica Slovenija v skupinskem delu tekmovanja, je svoje rokometne mišice pokazala na lanskih poletnih olimpijskih igrah v deželi vzhajajočega sonca, ko je na kolena spravila Dansko, s skupno šestimi naslovi pa je tudi najbolj uspešna država na svetovnih prvenstvih.

Rokometaši iz Španije in Nemčije prav tako ciljajo na visoka mesta, od neevropskih izbranih vrst pa lahko po zvezdah poseže tudi Egipt. Afriški rokometni silak je bil sicer "tekmovalno programiran" za mundial 2021, a je na domačih tleh nato zasedel sedmo mesto. Na lanskih olimpijskih igrah v Tokiu se je že uvrstil v polfinale, kjer je nato izgubil proti Franciji.

Svetovnemu prvaku že vozovnica za Pariz

Zmagovita reprezentanca na letošnjem svetovnem prvenstvu si bo izborila nastop na poletnih olimpijskih igrah v Parizu 2024. Na največje športne igre na svetu se je že uvrstila gostiteljica Francija.

Druge izbrane vrste si bodo eno od skupno dvanajstih mest na olimpijskem turnirju skušali priboriti na celinskih tekmovanjih, nato pa še na dodatnih treh olimpijskih kvalifikacijskih turnirjih, ki bodo na sporedu med 11. in 17. marcem prihodnje leto.

Zaključni turnir na devetih prizoriščih

Na drugem svetovnem prvenstvu z 32 izbranimi vrstami po Egiptu 2021 bodo poljski del turnirja gostili Krakov, Katovice, Gdansk in Plock, švedski del pa Stockholm, Göteborg, Kristianstad, Jönköping in Malmö. Glavni del tekmovanja bo v Krakovu, Katovicah, Malmöju in Göteborgu, četrtfinalni obračuni pa v Gdansku in Stockholmu.

Švedska prestolnica bo gostila tudi najbolj prestižne tekme, obe polfinalni ter za razvrstitev od petega do osmega mesta, zadnji tekmovalni dan pa še tekme za končno prvo, tretje, peto in sedmo mesto. Vse tekme v tako imenovanem predsedniškem pokalu, kjer nastopajo vse zadnjeuvrščene reprezentance iz skupinskega dela, bodo v Plocku.

V Krakovu in Katovicah bo v prvem delu zaključnega turnirja dvojni program. Krakov bo gostil skupino A (Španija, Črna gora, Čile in Iran) in skupino F (Norveška, Severna Makedonija, Argentina in Nizozemska), Katovice pa skupino B (Francija, Poljska, Slovenija in Savdska Arabija) in skupino E (Nemčija, Katar, Srbija in Alžirija).

V Skandinaviji bo Göteborg gostil skupino C (Švedska, Brazilija, Zelenortski otoki in Urugvaj), Kristianstad skupino D (Islandija, Portugalska, Madžarska in Južna Koreja), Jönköping skupino G (Egipt, Hrvaška, Maroko in ZDA), Malmö pa skupino H (Danska, Belgija, Bahrajn in Tunizija).

Med vsemi devetimi prizorišči je največja Tele2 Arena v Stockholmu, ki lahko sprejme 19.000 gledalcev. Osrednja dvorana v Krakovu ima kapaciteto 15.030, v Malmöju 13.000, v Göteborgu 12.000, v Katovicah 11.036, v Gdansku 11.409, v Jönköpingu 7.000, v Plocku 5.492, v Kristianstadu pa 4.700 gledalcev.

Vseh 32 reprezentanc bo v prvem delu razdeljenih v osem skupin. Po tri najboljše izbrane vrste iz vseh štirih skupin se bodo uvrstile v glavni del tekmovanja, zadnjeuvrščene pa nato čakajo tekme v tako imenovanem predsedniškem pokalu za razvrstitev od 25. do 32. mesta. V glavnem delu tekmovanja se križajo skupini A in B, C in D, E in F ter G in H, po dve najboljši reprezentanci iz vseh štirih skupine drugega dela pa se bodo nato uvrstile v četrtfinale.

Francozi daleč pred vsemi

Na dosedanjih svetovnih prvenstvih je bila najbolj uspešna Francija, ki je osvojila kar šest odličij najbolj žlahtnega leska. Les Bleus so slavili že na Islandiji 1995, v Franciji 2001 in 2017, na Hrvaškem 2009, na Švedskem 2011 ter v Katarju 2015.

Na večni lestvici najbolj uspešnih držav sta na drugem mestu Švedska in Romunija s po štirimi zmagoslavji, po dvakrat so slavile Danska, Rusija, Španija in Nemčija. Po enkrat je na "rokometni Mont Everest" stopila Hrvaška ter še štiri nekdanje države: Zahodna Nemčija, Češkoslovaška, Sovjetska zveza in Jugoslavija.

Najboljša slovenska uvrstitev je tretje mesto na SP leta 2017 v Franciji.

Image
Image

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0