Pet prelomnic iz nepozabnega skupinskega dela v Nemčiji

Po 12 dneh vznemirljivega dogajanja na EURO 2024 se je skupinski del zdaj končal, 16 držav pa napreduje v izločilne boje, ki se začnejo v soboto zvečer.

Pet prelomnic iz nepozabnega skupinskega dela v Nemčiji

Med vsem navdušenjem na igrišču v Nemčiji je bilo podrtih veliko rekordov, ki bodo pustili trajen pečat v zgodovini evropskih prvenstev.

S pomočjo podatkov z uradne spletne strani UEFA si Flashscore.si ogleda nekaj najpomembnejših mejnikov, ki so bili doslej postavljeni na turnirju.

Yamal navdušuje na debiju na velikih turnirjih
Španec Lamine Yamal se je vpisal v zgodovino na uvodni tekmi svoje države proti Hrvaški in s samo 16 leti in 338 dnevi postal najmlajši igralec, ki je nastopil na evropskem prvenstvu.

Yamal je kljub svoji rosni starosti prikazal odlično posamično predstavo proti podprvakom svetovnega prvenstva 2018 in podal za tretji zadetek Španije, s čimer je dal pečat debiju, ki ga je treba spomniti.

Mladenič Barcelone je sledil temu nastopu z živahno predstavo proti Italiji drugo tekmo, preden je počival na zadnji skupinski tekmi Španije proti Albaniji z že zagotovljenim napredovanjem v izločilne boje.

Yamal se bo zagotovo vrnil v začetno enajsterico kot eden ključnih igralcev svoje države, ko se bo Španija v nedeljo zvečer v osmini finala pomerila s paketom presenečenja turnirja, Gruzijo.

Zanimivo je, da je bil v skupinskem delu postavljen tudi nov rekord za najstarejšega igralca turnirja, ko je 41-letni Portugalec Pepe igral na uvodni tekmi proti Češki.

Bajrami dal Albaniji leteč začetek
Albanija je tekmovala na turnirju evropskega prvenstva komaj drugič v svoji zgodovini, pravljično pa je proti Italiji začela svojo skupinsko uvodno tekmo in zadela v 23 sekundah.

Strastni albanski navijači so komaj imeli čas, da bi našli svoje sedeže na stadionu BVB v Dortmundu, ko je Nedim Bajrami v prvi minuti izstrelil autsajderje v osupljivo vodstvo.

To je bil najhitrejši zadetek v zgodovini turnirja z veliko razdaljo do prejšnjega rerkorda, in medtem ko je Italija prišla z zaostankom do zmage na tekmi, si bodo navijači njegove države za vedno zapomnili Bajramijev rekordni zadetek.

Šeško z bliskovito hitrostjo zaseda vrhove lestvic
Morda je bil za Benjamina Šeška frustrirajoč skupinski del na področju doseganja golov, a je imel napadalec RB Leipziga še vedno ključno vlogo, ko se je Slovenija prvič v svoji zgodovini prebila v izločilni krog evropskega prvenstva.

Šeškova hitrost in neposrednost sta njegovi reprezentanci zagotovila stalno nevarnost v treh remijih proti Danski, Srbiji in Angliji. Zabeležil je tudi najhitrejšo končno hitrost med vsemi igralci v skupinskem delu, saj je dosegel impresivnih 35,9 km/h.

Naslednja za Slovenijo je težavna tekma osmine finala proti Portugalski, tako da bodo morali Šeško in njegovi soigralci dati vse od sebe, da bodo povzročili težave zvezdniški zasedbi Roberta Martineza.

Prerojena Avstrija tam zgoraj z najboljšimi
To je bil nepozaben skupinski del za Avstrijo Ralfa Rangnicka, ki je bila na vrhu skupine D s šestimi točkami in končala pred Francijo, Nizozemsko in Poljsko.

Avstrija je to dosegla, ko je igrala eno najbolj vznemirljivih taktik nogometa na turnirju, ko je uporabila Rangnickov visoko intenzivni 'gegenpressing' in v zaporednih tekmah premagala Poljsko (3-1) in Nizozemsko (3-2).

Avstrija je kot ekipa pretekla skupno 344,13 kilometra in se tako uvrstila na četrto mesto med ekipami, ki so se uvrstile v izločilne boje. Več so zmogle le Italija (357,74 km), Španija (353,15 km) in Nemčija (344,43 km).

Ključ do tega seštevka je bil neusmiljen tek vezistov Nicolasa Seiwalda in Marcela Sabitzerja. Oba igralca sta bila ves čas prisotna v skupinskem delu, pri čemer je Seiwald v treh tekmah premagal razdaljo 33,7 km, Sabitzer pa 32,6 km.

Modrić piše zgodovino kljub srce parajočemu izpadu
V tekmi, ki jo je Hrvaška morala zmagati kot tretjo tekmo, je kapetan Luka Modrić ponovno izkoristil priložnost, streljal je iz neposredne bližine in popeljal svojo državo v vodstvo le nekaj trenutkov po tem, ko je zgrešil z bele točke.

Ne samo, da je bil to pomemben gol glede na razsežnost situacije, ampak je Modriću prinesel tudi poseben del zgodovine, saj je z 38 leti in 289 dnevi postal najstarejši strelec evropskega prvenstva v zgodovini.

Medtem ko je Modrić moral obžalovati pozni izenačujoči zadetek Mattie Zaccagnija, ki je Hrvaško izločil s turnirja, je lahko legendarni vezist ponosen na še eno zvezdniško predstavo na mednarodnem prizorišču.

Bo to njegov 178. in zadnji nastop za Hrvaško? Če je tako, kakšen talismanski lik je bil za svoj narod v preteklih letih.

Dva igralca pa bi še lahko podrla nov Modrićev rekord v izločilnih bojih: omenjeni Pepe(41) in njegov soigralec Cristiano Ronaldo (39).

Image
Image

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0