Na vzhodu Srbije uradno odprli vetrno elektrarno Krivača, eno večjih slovenskih naložb v državi

Na vzhodu Srbije, ob meji z Romunijo, so uradno odprli veliko vetrno elektrarno Krivača. Soinvestitorja v 165 milijonov evrov vredni naložbi sta s po polovičnim deležem slovenska družba Alfi Renewables prek sklada Alfi Green in srbska skupina MK Group. Gre za eno večjih slovenskih naložb v Srbiji.

Na vzhodu Srbije uradno odprli vetrno elektrarno Krivača, eno večjih slovenskih naložb v državi

Vetrni park z 22 vetrnicami s skupno močjo 105,6 megavata se razteza na površini 56 kvadratnih kilometrov v bližini kraja Golubovac, so sporočili iz Alfi Renewables. Letna proizvodnja vetrne elektrarne bo po napovedih dosegla 310 gigavatnih ur in naj bi zadostila potrebe okoli 75.000 gospodinjstev. V okviru projekta so izvajalci uredili tudi 30 kilometrov novih cest in 40 kilometrov daljnovodov ter novo razvodno transformatorsko postajo.

Projekt vetrne elektrarne je do konca 2021 razvijal Petrol, a nato iz njega izstopil. Vanj je namesto njega vstopila družba Alfi Renewables, za katero lastniško stojijo tudi nekdanji vodilni v Petrolu Tomaž Berločnik, Rok Vodnik in Janez Grošelj.

V Alfi Renewables so za projekte obnovljivih virov energije ustanovili sklad Alfi Green Energy Fund, ki je od slovenskih vlagateljev zbral 104 milijone evrov. Ta sklad je tako zdaj vlagatelj v projekt Krivača, drugi pa je srbska poslovna skupina MK Group v lasti Miodraga Kostića, ki je v Sloveniji med drugim lastnica Gorenjske banke.

V 165 milijonov vreden projekt sta Alfi Green in MK Group vložila vsak po polovico, investicijo pa je pomagal financirati konzorcij štirih bank, Erste, NLB in Raiffeisen ter avstrijska razvojna banka Österreichische Entwicklungsbank.

Zaradi obsega investicije gre tudi za eno večjih slovenskih naložb v Srbiji, obenem pa tudi za enega obsežnejših projektov na področju obnovljivih virov energije na območju nekdanje Jugoslavije.

Po navedbah Alfi Renewables so s projektom v regijo pripeljali dve pomembni novosti pri razvoju ekosistema uporabe zelene energije. Prva je ta, da je projekt kreditiral konzorcij štirih mednarodnih bank, druga pa ta, da je bila za prodajo elektrike sklenjena dolgoročna pogodba z energetsko družbo Axpo iz Švice.

Na odprtju pri kraju Golubac se je danes zbralo več kot 150 vabljenih gostov, ki sta jih med drugim nagovorila tudi srbski premier Miloš Vučević in slovenski veleposlanik v Srbiji Damjan Bergant.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0