ATVP svari na visoka tveganja pri vlaganju v kriptosredstva

Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA) v času povečanega zanimanja za nekatere kriptovalute opozarja na tveganja, povezana z vlaganjem v kriptosredstva. Vlagatelji naj bodo previdni in pred sprejetjem kakršnekoli finančne odločitve upoštevajo svoje finančne potrebe in cilje, opozorilo povzema Agencija za trg vrednostnih papirjev.

ATVP svari na visoka tveganja pri vlaganju v kriptosredstva

Novembra se je vrednost nekaterih kriptosredstev znatno in nenadoma povečala ter dosegla nove rekorde. "Navedeno je posledica povečanega zanimanja zanje ter potrjuje visoko nestanovitnost kriptosredstev," so v sporočilu za javnost ta teden opozorili na Agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP).

V zadnjem času je posebne pozornosti na finančnih trgih znova deležna kriptovaluta bitcoin, katere vrednost je v začetku decembra prvič presegla mejo 100.000 dolarjev. Vrednost omenjene kriptovalute raste vse od Trumpove zmage na predsedniških volitvah v začetku novembra. Trump je namreč med volilno kampanjo obljubil, da bodo ZDA postale svetovna prestolnica kriptovalut.

Kot so izpostavili na ATVP, do povečanega zanimanja za kriptovalute prihaja tik pred uveljavitvijo uredbe o trgih kriptosredstev, ki določa nadzor kriptosredstev in povezanih storitev, saj trgi kriptosredstev še niso regulirani na ravni EU. Tako imenovana uredba Mica bo okrepila zaščito imetnikov kriptosredstev in strank ponudnikov storitev v zvezi s kriptosredstvi ter celovitost teh trgov.

Na ATVP so ob tem izpostavili opozorilo organa ESMA, da kljub zaščiti po uredbi Mica, tveganja, povezana z vlaganjem v kriptosredstva, ostajajo. Številna kriptosredstva so po pojasnilih agencije zelo špekulativna in nestanovitna, pri čemer so cene podvržene nenadnim in ekstremnim nihanjem, tudi čez noč.

Tudi zadnji visok porast cen kriptosredstev je lahko po pisanju ATVP zgolj eden izmed kratkotrajnih dvigov cen kriptosredstev. Ob tem so dodali, da so lahko kriptosredsteva zaradi uporabljene tehnologije podvržena novim tveganjem.

"Zavedati se morate posebnih tveganj, povezanih s kriptosredstvi in storitvami ter skrbno pretehtati, ali so tveganja sprejemljiva glede na vaše cilje in finančno stanje," so zapisali.

Vlagatelji, ki razmišljajo o nakupu kriptosredtev, morajo pred investicijo preveriti, ali si lahko privoščijo, da izgubijo ves vloženi denar. Prav tako naj preverijo, ali znajo učinkovito zaščititi naprave, ki jih uporabljajo za nakup, shranjevanje ali prenos kriptosredstev ter ali razumejo značilnosti kriptosredstev in podobnih produktov in storitev, ki jih iščejo ali jim jih ponujajo.

Pozanimajo naj se tudi, ali lahko izdajatelji kriptosredstev, v katera želijo vlagati, ponujajo ta kriptosredstva v EU ter ali imajo ponudniki storitev, s katerimi poslujejo, ustrezno dovoljenje za opravljanje storitev v zvezi s kriptosredstvi v EU.

"Čeprav je cilj uredbe Mica okrepiti zaščito vlagateljev, ta ne zagotavlja enake ravni zaščite kot tradicionalni naložbeni produkti," opozarjajo na ATVP.

Kot so pojasnili, kriptosredstva niso del jamstvene sheme za vlagatelje. To pomeni, da vlagatelji niso deležni enake ravni varnosti kot pri investiranju v finančne instrumente. Prav tako ponudniki storitev v zvezi s kriptosredstvi niso dolžni strankam redno poročati o kriptosredstvih, ki jih imajo v imenu strank, in njihovi posodobljeni ali trenutni vrednosti.

Stranke prav tako morda ne bodo imele koristi od celotne zaščite takoj po začetku uporabe uredbe Mica, opozarjajo. "Večina držav članic se je namreč odločila, da dovoli obstoječim nacionalnim ponudnikom storitev virtualnih valut, da delujejo brez licence Mica v prehodnem obdobju do 18 mesecev po začetku uporabe uredbe," so zapisali.

Posledično lahko stranke v celoti izkoristijo zaščitne ukrepe, ki jih prinaša uredba, šele s 1. julijem 2026, medtem ko bodo nacionalni pristojni organi lahko izvajali omejen nadzor, dokler ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi ne pridobi dovoljenja.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0