Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo z novo QR kodo za večjo preglednost
Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo bo od septembra opremljen z novo QR kodo, ki bo kupcem omogočala neposreden vpogled v podatke o čebelarju, nadzorih in poreklu. To je napovedala Čebelarska zveza Slovenije ob svetovnem dnevu čebel.
QR koda bo nadomestila obstoječo serijsko številko in bo vsebovala podatke o pridelovalcu, njegovi lokaciji, letu vključitve v shemo kakovosti, opravljenih kontrolah, izobraževanjih ter povezavo do spletne strani čebelarstva.
V Sloveniji so trenutno štirje medovi vključeni v evropske sheme kakovosti: Slovenski med z ZGO, Kočevski gozdni med, Kraški med in Istrski med z ZOP. Za vstop v te sheme morajo čebelarji slediti dobri praksi in rednim neodvisnim nadzorom. Ti medovi imajo praviloma nižjo vsebnost vode in HMF-a – snovi, ki kaže na segrevanje ali staranje medu.
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč poudarja, da več kot 80 odstotkov slovenskega medu prodajo neposredno čebelarji. Nova QR koda bo okrepila zaupanje in potrošnikom približala izvor medu.
Promocija zaščitenih medov poteka v okviru evropske kampanje Enjoy, it’s from Europe, ki spodbuja prepoznavnost evropskih oznak ZGO in ZOP ter podpira cilje strategije od vil do vilic.