Zadnji dve desetletji pomembni za krepitev pravic potrošnikov v EU

EU je v zadnjih dveh desetletjih zabeležila več dosežkov na področju pravic potrošnikov. V Evropskem potrošniškem centru Slovenija so ob današnjem dnevu Evrope in 20. obletnici vstopa Slovenije v EU med drugim izpostavili dosežke, kot so boljša zaščita pred tehnološkimi velikani in pravica potrošnikov do popravila okvarjenih naprav.

Zadnji dve desetletji pomembni za krepitev pravic potrošnikov v EU

V okviru aktov o digitalnih storitvah in o digitalnih trgih morajo vse spletne platforme izslediti in identificirati prodajalce, ki jih gostijo, ter predhodno preveriti njihovo identiteto in popolne kontaktne podatke. "S tem se zagotavlja, da veste, s kom imate opravka pri spletnem nakupu prek posrednika," so v sporočilu za javnost zapisali pri Evropskem potrošniškem centru Slovenija.

V skladu zakonodajnimi spremembami mora šest tehnoloških velikanov Google, Amazon, Apple, ByteDance, Meta in Microsoft od 6. marca letos svojim uporabnikom zagotoviti več svobode. Tako ob nakupu nove naprave ne morejo več privzeto vsiliti svoje programske opreme, uporabniki pa morajo imeti možnost, da vnaprej nameščene aplikacije odstranijo z enim klikom.

Več kot dve desetletji za vse izdelke in storitve, kupljene v EU, velja zakonsko jamstvo za skladnost. Tako imajo kupci do dveh let po nakupu pravico od prodajalca zahtevati brezplačno popravilo ali zamenjavo, če izdelek ne deluje pravilno. Od leta 2022 je to jamstvo razširjeno na povezane naprave, digitalne vsebine in storitve.

EU si v želji po podaljšanju življenjske dobe naprav prizadeva, da bi podjetja proizvajala trajne naprave, in spodbuja potrošnike, da popravijo ali dajo popraviti svoje pokvarjene naprave. V ta namen so bili sprejeti novi standardi okoljsko primerne zasnove, ki jih morajo upoštevati proizvajalci, in pravica potrošnikov do popravila za nekatere kategorije naprav, kot so hladilniki, pralni stroji ali telefoni. V vsaki državi EU bo tako vzpostavljena brezplačna spletna platforma za iskanje pooblaščenega ali neodvisnega serviserja.

Z letošnjim decembrom bo postal priključek USB-C standardna oprema za vse mobilne telefone in tablične računalnike v EU. Kot poudarjajo v Evropskem potrošniškem centru, univerzalni polnilnik prinaša koristi za okolje (manj odpadkov) in potrošnike (manj stroškov). Od pomladi 2026 bo ta obveznost veljala tudi za prenosnike.

Da bi zaščitila interese potrošnikov, se je EU odločila razširiti obseg posojil, za katera veljajo strožji predpisi. Ti veljajo tudi za posojila, manjša od 200 evrov, in posojila, ki spadajo v kategorijo "kupi zdaj, plačaj pozneje". Ti ukrepi bodo začeli veljati novembra 2026.

Evropski potrošniški center Slovenija se bo v sodelovanju z Informacijsko pisarno Evropskega parlamenta udeležil današnjega dogodka Dan Evrope: Uporabi svoj glas, ki bo med 9. in 11. uro potekal na ljubljanskem Kongresnem trgu. Potrošniški center se bo udeležil tudi dogajanja v Novi Gorici ob 20. obletnice vstopa Slovenije v EU, so še zapisali.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0