Slovenija v sodelovanju s Hrvaško in Italijo korak bližje ekosistemu za zeleni vodik

Mednarodni projekt postavitve severnojadranske vodikove doline, ki poteka pod okriljem ministrstva za okolje in partnerjev iz sosednje Hrvaške in Italije, je uspešno prestal evalvacijsko fazo razpisa za pridobitev sredstev iz programa Evropske komisije REPowerEU.

Slovenija v sodelovanju s Hrvaško in Italijo korak bližje ekosistemu za zeleni vodik

Ministrstvo bo za vzpostavitev proizvodnje vodika prejelo okoli 354.000 evrov.

Kot so sporočili s slovenskega ministrstva za okolje, podnebje in energijo, so bili skupaj s hrvaškimi in italijanskimi partnerji, ki sta se jim pridružila tudi pristojno hrvaško ministrstvo in uprava Furlanije Julijske krajine, uspešni na razpisu s projektom Severnojadranska vodikova dolina (angl. North Adriatic Hydrogen Valley).

Razpis je potekal prek podjetja Clean Hydrogen Partnership, ki mu je Evropska komisija na podlagi programa REPowerEU dodelila dodatnih 200 milijonov evrov sredstev, da bi do leta 2025 podvojila število vodikovih dolin v Evropi. Te imajo namreč pomemben prispevek k ciljem REPower WEU, in sicer s povečevanjem obsega proizvodnje, dobave in posledično tudi oskrbe z zelenim vodikom, da bi zadostili naraščajočemu povpraševanju v industriji, prometu in drugih sektorjih, so pojasnili na ministrstvu.

"Projekt je rezultat skupnih prizadevanj državne in regionalne uprave, industrije, raziskovalnih ustanov in javnosti po tako imenovanem modelu četverne vijačnice. To široko sodelovanje je dejansko zagotovilo za uspeh tega projekta in za nadaljnji razvoj rešitev na osnovi vodika za širšo uporabo," so izpostavili.

Namen projekta je, da bi z razvojem ekosistema, ki temelji na vodiku, dopolnili tudi druge rešitve za gospodarstvo in transport brez emisij.

"Vse dosedanje analize in raziskave kažejo, da je za uspešno izvedbo tako velikega in kompleksnega projekta zelo pomembno čezmejno združevanje moči," so še ocenili na ministrstvu, kjer so prepričani, da takšen zahteven projekt tudi utira pot novim priložnostim za prihodnje sodelovanje s partnerji s Hrvaške in Italije in tudi za širšo regijo.

Šestletni projekt tako obsega izgradnjo celotnega ekosistema, ki vključuje proizvodnjo zelenega vodika v količini najmanj 5000 ton letno, njegovo shranjevanje, distribucijo ter uporabo ob istočasni vključitvi industrije in raziskovalnih ter državnih institucij. Zahteva pa tudi najmanj 20 odstotkov čezmejne distribucije tega zelenega vodika. Slovensko ministrstvo za okolje bo z vključitvijo v projekt dobilo 354.140 evrov, skupno pa je upravičeno do prejema 708.281 evrov finančnih sredstev.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0