Zaradi stečaja avstrijske trgovske verige Kika brez dela okoli 1400 zaposlenih

Po neuspelem poskusu prestrukturiranja bo zaradi stečajnega postopka avstrijske pohištvene verige Kika-Leiner brez dela ostalo okoli 1400 zaposlenih. Ti so ostali tudi brez novembrskih plač, za izplačilo katerih bo poskrbel avstrijski državni odškodninski sklad.

Zaradi stečaja avstrijske trgovske verige Kika brez dela okoli 1400 zaposlenih

Avstrijska veriga, ki jo težave v poslovanju pestijo že več let, je sredi novembra sprožila drugi postopek zaradi insolventnosti. Ker se je poskus iskanja svežih finančnih sredstev ob pomoči potencialnega investitorja končal neuspešno, je v začetku decembra podjetje vložilo predlog za stečaj. S tem bo avstrijska veriga trgovin s pohištvom po več kot 100 letih delovanja dokončna prenehala poslovati, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA.

Zaradi stečaja je okoli 1500 zaposlenih ostalo brez novembrske plače. Pomagal jim bo avstrijski državni odškodninski sklad za primere insolventnosti podjetij, ki bo delavcev v najkrajšem možnem času nakazal neizplačane plače in sorazmerni del božičnice. Po podatkih delavske zbornice Spodnje Avstrije bo sklad za to namenil skupno 3,8 milijona evrov.

Stečaj trgovske verige pa bo vplival tudi na njene kupce, predvsem tiste, ki so vplačali predujme za nakup novega pohištva in jih bodo zaradi insolvenčnih predpisov težko dobili nazaj. "Obstaja veliko težkih primerov," je ta teden za agencijo APA povedal stečajni upravitelj podjetja Volker Leitner. Po poročanju nekaterih avstrijskih medijev naj bi šlo za od 10.000 do 20.000 strank, ki so vplačale predujme za pohištvo, kot so na primer za kuhinje ali sedežne garniture.

Leitner je izpostavil, da preverja, katera naročila kupcev bi bilo mogoče izpolniti v skladu z določili obstoječe zakonodaje. V primerih, ko to ne bo mogoče, pa bo treba vplačane predujme prijaviti kot terjatve v stečajnem postopku, je za radio ORF pojasnil Maximilian Eder iz Združenja za informiranje potrošnikov. Terjatve lahko prijavijo tudi imetniki neunovčenih vrednostnih bonov trgovske verige.

Pohištvena veriga Kika-Leiner z več kot 100-letno tradicijo, ki jo poznajo tudi slovenski kupci, je bila od leta 2013 deležna več sprememb v lastništvu. Leta 2023 je matična družba Signa, ki je lani končala v stečaju, družbi Supernova v Gradcu prodala nepremičnine Kike-Leiner, pohištveno dejavnost pa Hermannu Wieserju. Kmalu zatem je podjetje sprožilo prvi postopek zaradi insolventnosti ter nato v okviru procesa prestrukturiranja zaprlo 23 od 40 podružnic trgovske verige. Letos novembra je znova padla odločitev o poskusu prestrukturiranja, ki pa se je končal neuspešno z vložitvijo predloga za stečaj podjetja.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0