Zasavske IKT družbe ustvarile petino neto čistega dobička regije

Zasavske družbe so lani dosegle najboljši rezultat poslovanja v zadnjih desetih letih, na kar je vplivalo občutno povečanje čistega dobička in minimalno povečanje čiste izgube.

Zasavske IKT družbe ustvarile petino neto čistega dobička regije

Med drugim so s samo tremi odstotki zaposlenih v regiji družbe s področja informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) ustvarile petino neto čistega dobička regije.

Podatke iz letnih poročil za leto 2022 je trboveljski izpostavi Ajpesa predložilo 1064 družb s sedežem v zasavski regiji, ki imajo skupno skoraj 7800 zaposlenih, 1212 podjetnikov (z 844 zaposlenimi) in šest zadrug. Podatke iz letnih poročil za leto 2022 je predložilo več družb in manj podjetnikov kot za leto 2021, med drugim kažejo podatki trboveljske izpostave Ajpesa, ki je na novinarski konferenci danes predstavila zbrane podatke o lanskem poslovanju regijskih družb, podjetnikov in zadrug.

Zasavske družbe, ki so predložile podatke, so lani ustvarile 1,3 milijarde evrov prihodkov, kar je 17 odstotkov več kakor v letu 2021. Glede na rast cen življenjskih potrebščin so se prihodki realno povečali za sedem odstotkov.

Čisti dobiček je dosegel 93,9 milijona evrov. Ugotovilo ga je 757 družb oziroma 71,1 odstotka vseh. Čisti dobiček se je v primerjavi z letom 2021 povečal za 38 odstotkov.

Čista izguba se je v letu 2022 povečala za dva odstotka in je znašala 4,7 milijona evrov. Čisto izgubo je ugotovilo 283 družb, to je 26,6 odstotka vseh. Družbe s čisto izgubo so imele 567 zaposlenih, kar je 7,3 odstotka vseh zaposlenih pri zasavskih družbah.

Družbe zasavske regije, ki zajema občine Trbovlje, Hrastnik, Litija in Zagorje ob Savi, so lani ugotovile neto čisti dobiček v znesku 89,2 milijona evrov, kar je 41 odstotkov več kakor v letu 2021. Glede na rast cen življenjskih potrebščin se je neto čisti dobiček realno povečal za 29 odstotkov.

Rast skupnih prihodkov in prihodkov na tujih trgih je bila pri zasavskih družbah nekoliko nižja kot pri vseh slovenskih družbah, rast neto dodane vrednosti in neto čistega dobička pa precej višja, so izpostavili pri Ajpesu.

V zasavski regiji imajo sicer še vedno najpomembnejši vpliv na skupne podatke družbe s področja predelovalnih dejavnosti, ki so s 45 odstotki zaposlenih lani ustvarile skoraj polovico vseh prihodkov regije in več kot polovico neto čistega dobička.

Poslovni izid zasavskih podjetnikov, ki so predložili podatke, je bil lani nominalno za 13 odstotkov, realno pa za štiri odstotke boljši kot poslovni izid, ki so ga isti podjetniki ugotovili v letu 2021. Med drugim so zasavski podjetniki lani ustvarili 128 milijonov evrov prihodkov, kar je 18 odstotkov več kakor v letu 2021, realno pa so se prihodki povečali za devet odstotkov.

 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0