Misija klubov v LP: Ustaviti Realovo nizanje naslovov

S torkovimi prvimi tekmami se bo začel skupinski del nogometne lige prvakov. V 68. izdaji elitnega klubskega tekmovanja na stari celini sodeluje 32 klubov, številni ambiciozni med njimi pa bodo skušali do 10. junija prihodnje leto, ko bo v turškem Istanbulu na sporedu finale, ustaviti madridski Real na poti do 15. zvezdice v tem tekmovanju.

Misija klubov v LP: Ustaviti Realovo nizanje naslovov

V četrtek se bosta začeli tudi evropska in konferenčna liga. Vsa tri klubska tekmovanja se bodo v sezoni 2022/23 zavlekla nekoliko dlje ter začela prej, kot so jih nogometni pristaši vajeni.

Zaradi svetovnega prvenstva v Katarju, ki se bo začelo 20. novembra in končalo 18. decembra, se bo prvi krog skupinskega dela začel že ta teden s po osmimi tekmami v ligi prvakov v torek in sredo, ter nato še s preostalimi skupno 32 četrtkovimi obračuni v evropski in konferenčni ligi.

Real prva tarča, a ne prvi favorit

Med elito bo naslov branil Real Madrid, ki je v Parizu 28. maja po zaslugi zadetka Viniciusa Juniorja in odlični vratarski predstavi Thibauta Courtoisa premagal Liverpool z 1:0 in še 14. svoje ime vpisal med zmagovalce tega prestižnega tekmovanja.

Tudi to sezono so Madridčani eni izmed favoritov. Stavnice sicer največ možnosti pripisujejo Manchester Cityju, sledita pa Liverpool in PSG. Pred Realom je na seznamu izpostavljenih klubov še Bayern iz Münchna. Podobno je bilo tudi v minulem tekmovalnem obdobju, a je Real spet dokazal, da gre za ekipo, ki si je nabrala ogromno izkušenj z največjih tekem na evropskem odru.

Na poti do 14. zvezdice je Real zanesljivo opravil skupinski del, še bolj impresiven pa je bil njegov pohod do lovorike v izločilnih bojih, ko so po vrsti padli PSG, Chelsea ter Manchester City in v finalu še Liverpool.

Kraljevi klub je tako potrdil naziv nespornega vladarja evropskih zelenic v zadnjem desetletju. Kar petkrat je dvignil pokal najboljšega (2013/14, 15/16, 16/17, 17/18, 21/22), na večni lestvici pa za njimi s sedmimi naslovi sledijo nogometaši Milana, po šest jih imata Bayern in Liverpool, pet pa jih je osvojila Barcelona.

Slednja bo poskušala po letih kopičenja dolga izpluti v varne vode z zasedbo, ki se ji je priključil tretji najboljši strelec lige prvakov v zgodovini Robert Lewandowski (86). Številni novi nakupi so dvignili raven katalonske igre, glavni preizkusi pa še prihajajo.

Tudi Manchester City s Pepom Guardiolo in novincem Erlingom Haalandom ter PSG s trojko Neymar - Lionel Messi - Kylian Mbappe imata visoke ambicije, potem ko po izdatnih finančnih injekcijah za zdaj še neuspešno lovita prvo lovoriko med elito. Na drugi strani je Bayern bolj uspešen, a je sezono začel toplo-hladno. Vseeno je serijske nemške prvake pričakovati v poznih fazah izločilnih bojev.

Liverpool, Tottenham in Chelsea bodo ligi prvakov dali angleški pečat, zanimivo pa bo videti, kako se bodo po lanski slabši sezoni odzvali italijanski klubi. Španski Atletico ostaja eden najbolj nezaželenih tekmecev v tem tekmovanju, a je trenutno v težavah tudi zaradi poškodbe slovenskega vratarja Jana Oblaka.

Oblak eden od štirih Slovencev med elito

Oblak bo to sezono eden od četverice Slovencev v ligi prvakov. Doslej je že igral v finalu v sezoni 2015/16, ko je moral priznati premoč Realu po streljanju enajstmetrovk. Tokrat ga v skupini B čakajo tekme proti Bayerju, Bruggeu in Portu.

Med ostalimi je po letih najbolj izkušen Samir Handanović, ki pa je z Interjem šele v zadnjih štirih sezonah okusil evropsko elito in le enkrat napredoval iz skupinskega dela. Tudi tokrat bo naloga zahtevna, saj bo v skupini C Inter meril moči z Barcelono, Bayernom in Viktorio Plzen.

Na svojo priložnost bo v skupini F čakal tudi Kevin Kampl. Z Leipzigom se bo udaril z Realom, Celticom in Šahtarjem iz Donecka. Prihodnjo sezono bo Benjamin Šeško po odmevnem prestopu združil moči s Kamplom, v tej sezoni pa bo igral še za Salzburg in se v skupini E pomeril s Chelseajem, Milanom in Dinamom iz Zagreba.

Finale bo 10. junija prihodnje leto v Istanbulu, ki bi moral zadnjo tekmo med klubsko elito gostiti že v letih 2020 in 2021, a so ga zaradi pandemije novega koronavirusa obakrat prestavili.

Slovenski klubi so imeli svojega predstavnika v kvalifikacijah, a je Mariboru spodrsnilo na drugi oviri proti Šerifu iz Tiraspola. V prvem krogu je ugnal Šahtar iz Soligorska.

V četrtek začetek evropske in konferenčne lige z devetimi Slovenci

V četrtek se bosta začeli tudi preostali evropski klubski tekmovanji. Tudi v kvalifikacijah za evropsko in konferenčno ligo slovenskim klubom ni uspelo priti do skupinskega dela tekmovanja. Maribor je po izpadu iz boja za ligo prvakov moral priznati premoč ekipama HJK Helsinki ter Cluj v kvalifikacijah za evropsko oziroma konferenčno ligo.

Koper je na prvi stopnički konferenčne lige klonil proti Vaduzu iz Lihtenštajna (nastopa v švicarski ligi), Olimpija je po streljanju enajstmetrovk izpadla proti romunskemu Sepsi Gheorgheju, Mura, ki je v minuli sezoni igrala v skupinskem delu, pa je morala prav tako po strelih z bele točke priznati premoč irskemu St. Patrick'su.

V evropski ligi bo slovenske barve zastopalo šest nogometašev in trener. Bolgarski Ludogorec bo vodil Ante Šimundža, za isti klub pa igra Žan Karničnik. Na priložnost bodo čakali še Tim Matavž (Omonia), Nino Žugelj (Bodö/Glimt), Miha Zajc (Fenerbahce), Jon Gorenc Stanković ter Tomi Horvat (oba Sturm Gradec).

Minulo sezono je v tem tekmovanju naslov po zmagi proti Rangers po streljanju enajstmetrovk pripadel Eintrachtu iz Frankfurta, ki ga posledično čaka nastop v elitni ligi prvakov. Finale evropske lige bo 31. maja prihodnje leto na stadionu Puskas Arena v Budimpešti.

Najboljši v minuli sezoni konferenčne lige so bili nogometaši Rome, ki se bodo v tem tekmovalnem obdobju merili v evropski ligi. Maja letos so varovanci Joseja Mourinha ugnali Feyenoord z 1:0. Finale bo 7. junija 2023 v Pragi.

V tretjem tekmovanju pod okriljem Uefe bosta igrala dva Slovenca, Žan Medved s slovaškim Slovanom iz Bratislave ter Žiga Lipušček z latvijskim Rigas FS.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0