Pravilo Uefe o domačih igralcih je morda v nasprotju z zakonodajo EU

Pravilo, ki sta ga uvedli Evropska nogometna zveza (Uefa) in belgijska nogometna zveza (URBSFA) in se nanaša na igranje tujih igralcev v nogometnih klubih, je lahko v nasprotju z zakonodajo Evropske unije, je v četrtek odločilo sodišče EU v Luksemburgu.

Pravilo Uefe o domačih igralcih je morda v nasprotju z zakonodajo EU

Uefa v svojem pravilu o doma vzgojenih igralcih predpisuje, da imajo nogometni klubi v svojih ekipah minimalno število igralcev, ki so trenerski proces opravili v domačem klubu. Podobna pravila je sprejela tudi belgijska nogometna zveza (URBSFA). Uefa je na ta način želela vzpodbuditi klube, naj še naprej vzgajajo mlade talente.

Profesionalni igralec in belgijski klub Royal Antwerpen sta izpodbijala to pravilo na belgijskem sodišču. Od tam se je primer preselil v Luksemburg. Belgijsko sodišče se je namreč odločilo, da sodišču EU predloži vprašanja v zvezi s to zadevo.

Sodišče EU je v svoji sodbi najprej potrdilo, da za predpise evropske in posledično tudi belgijske zveze velja pravo EU o opravljanju poslovne in poklicne dejavnosti. Zato morajo pri Uefi in belgijski zvezi upoštevati pravila konkurence in svobodo gibanja, torej prosti pretok delavcev.

Iz sodišča EU so danes sporočili, da bi lahko pravilo doma vzgojenih igralcev vplivalo na omejevanje možnosti klubov, da tekmujejo med seboj z novačenjem nadarjenih igralcev, ne glede na to, kje so opravili nogometno šolanje oziroma bili usposobljeni. Nogomet na visoki ravni je sektor, v katerem imajo talent in dosežki posameznega igralca bistveno vlogo, menijo pri sodišču EU.

Vendar pa sodišče EU ni sprejelo končne odločitve, nacionalno sodišče bo moralo sprejeti odločitev, ali določbe o doma vzgojenih igralcih omejujejo konkurenco zaradi samega cilja ali zaradi svojih dejanskih ali potencialnih učinkov, so pri tem pojasnili na sodišču EU.

Če se izkaže, da je tako, bosta imeli tako Uefa kot belgijska zveza možnost, da dokažeta, da so ta pravila lahko upravičena pod pogoji, na katere opozarja sodišče v svoji sodbi.

"Glede prostega gibanja delavcev bi lahko sporno pravilo vodilo do posredne diskriminacija igralcev iz drugih držav članic na podlagi državljanstva. Tudi v zvezi s tem lahko Uefa in belgijska zveza dokažeta, da pravilo spodbuja zaposlovanje in usposabljanje ter da je sorazmerno s tem namenom," so dodali pri sodišču EU.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0