Božični čas v Sloveniji v znamenju jaslic
Med božičem in svečnico so v večini slovenskih cerkva postavljene jaslice, ki ponazarjajo rojstvo Jezusa Kristusa. Marsikje organizirajo tudi žive jaslice, med katerimi izstopajo tiste v Postojnski jami, ki jih pripravljajo že 34. leto, ter tiste v Mojstrani, uprizorjene med ledenimi slapovi. Poleg tega številni kraji po Sloveniji organizirajo razstave jaslic, ki segajo od skromnih postavitev do pravih božičnih vasi, kot so Banovci, Gradež in Vipavska dolina.
V Postojnski jami bodo letos jaslice na ogled od božičnega dne do predzadnjega decembrskega dne. Na poti, dolgi pet kilometrov, bo mogoče videti 18 svetopisemskih prizorov, ki jih bodo spremljali tenorist Ivan Defabiani, sopranistka Sumika Kanazawa in Anea Mercedes Anžlovar. Po dveh letih premora pa se v Mojstrani vračajo žive jaslice v soteski Mlačca, kjer bo božična zgodba uprizorjena ob 16., 17. in 18. uri, od božiča do 30. decembra.
Tudi številni drugi kraji po Sloveniji bodo v znamenju božične zgodbe, med njimi Vipavski Križ, Črna na Koroškem, Sveti Trojica v Slovenskih goricah ter Bogojina, kjer bodo jaslice razstavljene v neposredni bližini Plečnikove cerkve. V Vojniku bo na ogled več kot 300 jaslic, ob tem pa pripravljajo tudi uprizoritve živih jaslic in številne spremljevalne dogodke.
Ljubljana se ponaša z jaslicami v frančiškanski cerkvi, na Ljubljanskem gradu in z lesenimi figurami v kapeli sv. Jurija. Posebne jaslice iz slame so razstavljene na Gallusovem nabrežju. Na Obali pa je razstava jaslic na ogled v piranskih cerkvah.
Postavljanje jaslic ima dolgo tradicijo. Lani je minilo 800 let od prvih jaslic sv. Frančiška Asiškega, ki jih je pripravil v votlini pri kraju Greccio v Umbriji. Iz cerkva so se jaslice širile v plemiške in meščanske domove, pozneje pa tudi v kmečke hiše. Na Slovenskem so bile prve jaslice omenjene leta 1641 v cerkvi v Gornjem Gradu, sledile so tiste v jezuitski cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani.
Danes jaslice ostajajo simbol božičnega časa, ki združuje ljudi v cerkvah, domovih in na javnih razstavah. V Muzeju jaslic na Brezjah je mogoče spoznati več kot 450 različnih jaslic z vsega sveta, kar potrjuje, da ta tradicija ohranja posebno mesto v slovenskih božičnih praznikih.