Glasovanje na referendumu v petih mestih le po pošti
Na diplomatskih predstavništvih in konzulatih v Bernu, Canberri, Clevelandu, Ottawi in Torontu glasovanje na prihajajočem referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke ne bo mogoče. Državna volilna komisija (DVK) je po obvestilu zunanjega ministrstva, da tam ni mogoče zagotoviti zadostnega števila članov volilnih odborov, odločila, da bo glasovanje na teh lokacijah izvedeno izključno po pošti.
Z ministrstva za zunanje in evropske zadeve so že pretekli teden opozorili na organizacijske in kadrovske težave pri oblikovanju volilnih odborov, ki bi morali na dan glasovanja omogočiti vsaj 12-urno odprtje volišča. DVK je ministrstvo nato pozvala k pripravi novega predloga, na podlagi katerega je na dopisni seji odločila, da iz prvotnega sklepa izvzame pet predstavništev. Ob tem je DVK dodala, da bo glasovanje omogočeno po pošti.
V tujini bodo volišča vzpostavljena v 24 mestih, med njimi v Abu Dabiju, Beogradu, Berlinu, Bruslju, Londonu, Parizu, Trstu in Vatikanu. Volišče v Abu Dabiju bo izjemoma odprto ob 9. uri po lokalnem času. Težave z oblikovanjem odborov pa imajo tudi v Celovcu, Budimpešti in Trstu, kjer je ministrstvo za pomoč zaprosilo DVK. Ta pojasnjuje, da sama ne more določiti članov volilnega odbora in da zakon določa, da v primeru pomanjkanja kadra uradnike določi ministrstvo.
DVK je opozorila, da mora biti na območjih, kjer živi avtohtona slovenska narodna skupnost, zagotovljeno glasovanje na diplomatskih predstavništvih. Vsem volivcem s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan referenduma v tujini, svetuje, da do 25. aprila zaprosijo za glasovanje po pošti. Enako velja za volivce s stalnim prebivališčem v tujini, ki želijo glasovati po pošti, medtem ko tisti, ki nameravajo glas oddati na enem izmed navedenih predstavništev, prijave ne potrebujejo.
Referendum o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo potekal 11. maja. Pobudo zanj je vložila SDS s podporo več kot 40.000 volivcev. Referendum bo uspel, če bo večina glasovala proti zakonu in bo proti oddanih vsaj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Zakonu nasprotuje tudi NSi, medtem ko ga vladna koalicija podpira.