Please make sure that, your allow_url_include is on and location is correct. Also make sure your location is current. Verify your location from here https://openweathermap.org/find MOD_SPWEATHER_ERROR_PLATFORM_OPENWEATHERMAP

Herpes ali mozoljček: kako vedeti, kaj se je pojavilo na ustnici?

Ko na ustnici opazimo rdečo izboklinico, se lahko pojavi dvom, ali gre za herpes ali mozoljček. Čeprav sta si oba stanja podobna, imata različne vzroke in potek.

Herpes ali mozoljček: kako vedeti, kaj se je pojavilo na ustnici?

Mozoljčki na ustnicah se pojavijo iz enakih razlogov kot na drugih delih telesa. Kot pojasnjuje strokovnjakinja, se pora zamaši zaradi kopičenja maščobe in odmrlih celic, kar vodi do bakterijske okužbe in vnetja. Nasprotno pa herpes na ustnici povzročajo virusi herpesa simpleksa, ki se lahko reaktivirajo v različnih življenjskih obdobjih.

Pomembno je, da se mozoljčka ne stiska. Namesto tega je priporočljivo, da na prizadeto območje nanesete malo vlažilne kreme, kar lahko pospeši celjenje. Tudi pri herpesu je ključna previdnost; ne smete ga praskati ali stiskati, saj lahko to podaljša neprijetnosti.

Strokovnjakinja opozarja, da se mozoljčki običajno pojavijo na robu ustnice, medtem ko se herpes lahko razširi po ustni sluznici. Mozoljčki so običajno boleči in jih ni priporočljivo stiskati, saj to lahko vodi do nastanka brazgotin.

Herpes se običajno začne kot majhna rdeča izboklinica, ki poleg bolečine povzroča tudi pekoč občutek in mravljinčenje. Sledijo mehurčki, ki poči in ustvarijo krasto, vendar ne puščajo brazgotin. Obdobje celjenja traja od 7 do 14 dni, virus pa ostane neaktiven v telesu in se lahko ponovno aktivira ob stresu, povišani telesni temperaturi ali oslabljenem imunskem sistemu.

Pri vprašanjih o tem, ali se lahko mozoljček pojavi znotraj ustnice, strokovnjakinja pojasnjuje, da to ni možno, saj notranji del ustnice nima lojnic. Vendar se lahko pojavijo bele izboklinice, znane kot Fordyceve žleze, ki so benigne in običajno merijo od enega do treh milimetrov.

Za zdravljenje mozoljčkov na ustnicah je priporočljivo uporabljati kreme z benzoil peroksidom ali lokalne antibiotike. Pri herpesu se lahko predpiše lokalna uporaba aciklovirja ali protivirusna zdravila za peroralno uporabo.

Preprečevanje mozoljčkov na ustnicah vključuje ustrezno dnevno higieno, uporabo nekomedogenih izdelkov in uravnoteženo prehrano. Pri herpesu je ključno izogibati se situacijam, ki zmanjšujejo odpornost, kot so izpostavljenost mrazu, pomanjkanje hidratacije in neposredna sončna svetloba.

Redna telesna vadba, zmanjševanje stresa in uravnotežena prehrana so pomembni dejavniki za izboljšanje imunskega sistema in preprečevanje obeh stanj.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0