Obeležujemo 15 let programa Svit

Program Svit, eden najbolj prepoznavnih javnozdravstvenih projektov v Sloveniji, letos praznuje 15 let delovanja. Od njegove uvedbe leta 2009 se je izkazal za ključen program pri reševanju življenj, ozaveščanju o raku debelega črevesa in danke ter spodbujanju preventivne skrbi za zdravje.

Obeležujemo 15 let programa Svit

Program Svit je bil ustanovljen kot odziv na zaskrbljujoče število novih primerov raka debelega črevesa in danke ter visoko smrtnost zaradi te bolezni. Rak debelega črevesa in danke je bil pred začetkom programa najpogostejši rak pri obeh spolih skupaj. Z zgodnjim odkrivanjem predrakavih sprememb in raka pa je Program Svit uspel znatno zmanjšati to breme.

V zadnjih 15 letih je Program Svit odkril več kot 4.100 primerov raka, od tega kar 60 odstotkov v zgodnjih, bolj ozdravljivih stadijih. Poleg tega je bilo odstranjenih več kot 31.700 predrakavih sprememb, kar pomeni na tisoče preprečenih novih primerov raka.

Kot pojasnjujejo strokovnjaki, je zgodnje odkrivanje ključno za boljše izide zdravljenja, manj invazivne posege in izboljšano kakovost življenja bolnikov. Številke, ki jih navaja program, niso le statistika – vsaka od njih pomeni rešeno življenje in zmanjšano breme za posameznike, družine ter zdravstveni sistem.

Sodelovanje kot ključ do uspeha
Uspeh Programa Svit temelji na tesnem sodelovanju različnih zdravstvenih strokovnjakov in njihovih timov. Vključeni so strokovnjaki s področij javnega zdravja, gastroenterologije, patologije, družinske medicine, zdravstvene nege, kirurgije, radiologije in mnogih drugih. Prav ta interdisciplinarnost je omogočila visok nivo kakovosti in zaupanja v program.

Kot pravi ekipa Programa Svit, presejalni program ni le medicinska storitev, ampak tudi simbol solidarnosti, znanja in skrbi za bolj zdravo družbo.

Pogled v prihodnost prinaša nove cilje in izzive. Program si prizadeva doseči 70-odstotno odzivnost prebivalstva, saj bi to pomenilo še več rešenih življenj. Ena od ključnih nalog ostaja zmanjšanje razkoraka v odzivnosti med spoloma – moški se namreč manj pogosto odločajo za sodelovanje v programu. Nadaljnje izboljšanje dostopnosti programa, ozaveščanje in uvajanje novih tehnologij bodo prav tako pomembni koraki za še natančnejše odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb.

Rak debelega črevesa in danke ostaja četrti najpogostejši rak v Sloveniji, vendar Program Svit kaže, kako lahko z usklajenim delom in skupnimi prizadevanji dosežemo opazne spremembe. Program je prepoznan kot primer dobre prakse tako v Sloveniji kot v tujini.

Ob tej pomembni obletnici se organizatorji zahvaljujejo vsem, ki s svojim delom, prostovoljstvom in sodelovanjem prispevajo k uspehu programa.

Program Svit ostaja simbol upanja in skupnega prizadevanja za bolj zdravo prihodnost, kjer bo rak debelega črevesa in danke redka bolezen. Skupaj gradimo prihodnost, ki temelji na znanju, solidarnosti in skrbi za zdravje vseh generacij.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0