Okužbe z virusom mišje mrzlice zopet v porastu

Lani je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zabeležil 64 potrjenih primerov mišje mrzlice, pri čemer se je okužilo 10 žensk in 54 moških. Po letu 2022, ko okužb niso zaznali, opažamo ponovno povečanje števila primerov. Priporočila za preprečevanje okužb vključujejo omejevanje dostopa glodavcem v bivalne prostore in redno izvajanje deratizacije, kot svetujejo na NIJZ.

Okužbe z virusom mišje mrzlice zopet v porastu

Podatki NIJZ kažejo, da se je porast okužb z mišje mrzlice začel v letu 2021, z največjim številom primerov, nekaj manj kot 220, zabeleženih le v juniju. Čeprav v letu 2022 skoraj ni bilo okužb, se glede na preteklo leto število primerov postopoma povečuje.

Največ primerov okužbe je bilo lani med starostnimi skupinami od 25 do 54 let, in sicer 39 primerov. V podravski regiji je bilo največ okužb v pomladnih in poletnih mesecih, s kar 32 potrjenimi primeri, medtem ko je bilo v pomurski regiji zabeleženih najmanj okužb, le en primer.

NIJZ priporoča, da se za preprečevanje okužbe z virusom mišje mrzlice upoštevajo ukrepi, kot so varno odstranjevanje odpadkov hrane, shranjevanje hrane in pijače v zaprtih posodah ter čiščenje prostorov z razkužili, kot je varikina. V primeru večjega števila poginulih miši v prostorih, kjer so rejne živali, je pomembno obvestiti veterinarja.
Poleg tega je ključno skrbeti za higieno rok, se izogibati pitju vode iz izvirov in ležanju na golih tleh med zadrževanjem v naravi. Priporočljivo je tudi paziti na osebne stvari in jih ne puščati nezaščitene na tleh, kot so opozorili na NIJZ.

28. 12. 2024 18:20:41

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0