Please make sure that, your allow_url_include is on and location is correct. Also make sure your location is current. Verify your location from here https://openweathermap.org/find MOD_SPWEATHER_ERROR_PLATFORM_OPENWEATHERMAP

Primerjava alkohola in konoplje – katera substanca je bolj škodljiva?

Alkohol in konoplja sta dve od najpogosteje uporabljenih substanc, ki se razlikujeta po učinkih in stopnji škodljivosti za zdravje. Čeprav je alkohol v družbi tradicionalno sprejet in široko razširjen, konoplja šele v zadnjih desetletjih pridobiva na priljubljenosti, še posebej po nedavni legalizaciji v nekaterih državah, kot je Nemčija.

Primerjava alkohola in konoplje – katera substanca je bolj škodljiva?

Kakšne so torej razlike in tveganja pri uživanju teh dveh substanc? Nova primerjalna raziskava pojasnjuje njune učinke, akutna tveganja in dolgoročne posledice.

Alkohol se v nekaj sekundah preko krvnega obtoka razširi po telesu, kjer vpliva na različne nevrotransmiterje. Sprošča se dopamin, kar povzroči občutek nagrajevanja in sprostitve, ob tem pa poveča sproščanje nevrotransmiterja GABA, ki deluje pomirjevalno. Vendar ima alkohol številne nevarnosti, predvsem pri večjih količinah. Visoka stopnja alkohola v krvi lahko povzroči zastrupitev, omrtvičenost, upad sposobnosti presoje in povečano tveganje za prometne nesreče. Koma pitje, pri katerem raven alkohola v krvi preseže tri promile, lahko vodi v izgubo zavesti, podhladitev ali celo zastoj dihanja.

Dolgotrajna uporaba alkohola lahko povzroči okvare skoraj vseh organov, saj se alkohol prenaša po telesu prek krvnega obtoka. Jetra, ki so glavni organ za razstrupljanje, so lahko pri dolgotrajni uporabi prizadeta do te mere, da pride do ciroze. Uživanje alkohola poveča tveganje za različne vrste raka, vključno z rakom ust, jeter in pri ženskah rakom dojke.

Konoplja, rastlina, ki vsebuje več kot 60 različnih kanabinoidov, med katerimi je najbolj psihoaktivna snov THC, prav tako vpliva na možganske funkcije. Učinki uživanja THC so individualni in lahko vključujejo sproščenost, občutek lahkotnosti in evforijo, obenem pa vplivajo na povečanje srčnega utripa, zmanjšanje kratkoročnega spomina in upočasnitev gibanja. Uporabniki lahko izkusijo različne občutke, kot so evforija ali anksioznost. Pri pogostem uživanju konoplje obstaja povečano tveganje za razvoj psihoz, še posebej pri mladostnikih, ki začnejo uporabljati konopljo že v zgodnjem obdobju.

Alkohol, kot celični strup, dolgoročno povzroča hude poškodbe organov, še posebej jeter in možganov. Študije so pokazale, da redna uporaba alkohola povečuje tveganje za več kot 200 različnih bolezni, vključno s cirozo jeter, rakom in srčno-žilnimi boleznimi. Konoplja lahko povzroči psihične težave, vključno z depresijo in tesnobo, pri dolgotrajni uporabi pa je dokazana povezava med psihozami in uporabo konoplje, zlasti pri mladih.

V Sloveniji je uživanje alkohola na škodljiv način razširjeno pri približno 7,5 odstotka odraslih, konopljo pa po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje uporablja približno 10 odstotkov odraslih, pri čemer so mladi odrasli, stari od 18 do 24 let, najbolj pogosti uporabniki.

Alkohol in konoplja pri mladih škodujeta razvoju možganov, saj lahko zmanjšata inteligenco, pozornost in sposobnost koncentracije. Mladi, ki zgodaj začnejo s konopljo, imajo večje tveganje za prvo psihotično epizodo, dnevna uporaba pa povečuje možnost za trajne spremembe v možganskih strukturah. Pri alkoholu obstaja večje tveganje za odvisnost, saj so simptomi odtegnitve pri alkoholu veliko resnejši kot pri konoplji.

Številne raziskave še vedno ne omogočajo enoznačnega odgovora na vprašanje, katera substanca je bolj škodljiva. Alkohol ima zaradi dolgoletnih raziskav več dokazov o svojih negativnih učinkih, konoplja pa, zlasti zaradi vpliva na mlade in povezave s psihozami, prav tako predstavlja resna tveganja. Strokovnjaki svetujejo previdnost in zmernost pri uporabi obeh substanc, predvsem zaradi dolgoročnih zdravstvenih posledic, ki jih prinaša prekomerno uživanje tako alkohola kot konoplje.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0