Skakalce v Planici čaka le še zadnje dejanje sezone
Konec tedna se bo v Planici končala že 44. sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih, katere skupni zmagovalec je že znan.
Veliki kristalni globus je namreč že pred časom osvojil Norvežan Halvor Egner Granerud. Organizaorji finala spet pričakujejo pravo, planiško vzdušje, in računajo na polno dolino pod Poncami, sploh na sobotni tekmi.
Potem ko je Planica to zimo najprej konec januarja gostila skakalne tekme Olimpijskega festivala evropske mladine (Eyof), nato pa konec februarja še največji zimski športni dogodek v Sloveniji doslej, svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, bo od srede naprej še prizorišče tradicionalnega finala sezone svetovnega pokala.
Potem ko si je minulo SP ogledalo manj gledalcev od pričakovanj, so tokrat organizatorji s prodajo vstopnic, kot so dejali, zadovoljni. Dogajanje v dolini pod Poncami se bo začelo v sredo, ko je predviden uradni preizkus letalnice bratov Gorišek.
"Konec tedna spet pričakujemo polno Planico, vsaj za sobotno tekmo. To je naša želja," je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal generalni sekretar organizacijskega odbora Tomaž Šušteršič, pri čemer pa ni želel navesti konkretnih številk prodaje.
Dolhar z ekipo ostal brez investicije v menjavo materiala na naletu
Še nikoli doslej se sezona smučarskih skokov ni končala aprila. Letošnja se je začela že v začetku novembra, tako da gre obenem za najdaljšo sezono doslej, v kateri imajo skakalci 32 posamičnih tekem.
Potem ko se je lanska Planica, kot je v pogovoru za STA povedal vodja tekmovanja Aljoša Dolhar, skorajda končala s katastrofo zaradi pretoplega vremena, je vodstvo načrtovalo menjavo materiala na naletu, ki bi bil bolj odporen na višje, spomladanske temperature.
"Planica nas nikoli ne razočara z vrtiljakom čustev, vsako leto nam pripravi kakšno presenečenje," je dejal Dolhar. Lani so vodstvo tekmovanja presenetile težave s smučino, ki ni zdržala sonca in višjih temperatur, zato so tekme predstavljali, odpadla je tudi kakšna poskusna serija. Lani so čez noč spremenili materiale in barve in črno pohodno gumo naleta prevlekli s filcem bele barve, kar je precej zmanjšalo sevanje.
Tudi letos računajo na tovrstne prijeme, saj investicija v menjavo materiala na naletu za letos, kot je pojasnil Dolhar, na obžalovanje vodstva tekmovanja še ni prišla na vrsto.
"Mi smo že aprila lani začeli priprave na letos. Nordijski center je do začetka svetovnega prvenstva na letalnici naredil 20.000 kubikov umetnega snega. Nalet je že pripravljen, smučina je nared, v to smo letos vložili dodaten napor. Doskočišče smo pripravili konec tedna in do torka, ko je napovedana inšpekcija Mednarodne smučarske zveze (Fis), bo letalnica nared," je zatrdil Dolhar.
Pri tem je dodal, da je k sreči ta teden vremenska napoved precej ugodnejša, v dolini bodo spet temperature padle pod ničlo. "To nam zagotavlja takšno pripravo, ki lahko ob idealnih razmerah pripelje tudi do svetovnega rekorda. Vendar so naš glavni cilj predvsem varni poleti," je še poudaril Dolhar.
Boj za mali globus še odprt, Lanišek lovi skupne stopničke
Ta čas je za finale sezone prijavljenih 72 tekmovalcev iz 16 reprezentanc, blizu 400 je zraven še spremljevalnega osebja. Granerud je že v domačem Vikersundu predčasno slavil skupno zmago sezone, potem ko je takrat njegov edini izzivalec, Poljak Dawid Kubacki, sprva odpovedal nastop, nato pa zaradi zdravstvenih težav žene še vse nastope do konca sezone.
V skupni razvrstitvi je Kubackega na drugem mestu po Lahtiju prehitel Avstrijec Stefan Kraft (1630 točk), tretji je Kubacki (1592), četrti pa najboljši Slovenec Anže Lanišek, ki za Poljakom pred finalom sezone zaostaja za 73 točk.
V boju za mali kristalni globus za polete po štirih od skupno šestih tekem vodi Granerud (380 točk) pred Krafttom (320) in trojico Slovencev; na mestih 3 do 5 so namreč Timi Zajc (171), Domen Prevc (163) in Lanišek (154). Že zdaj je sicer jasno, da naslednik Žige Jelarja, ki brani skupno zmago v poletih, tokrat ne bo Slovenec. Dvoboj za zmago se bo odvil le med Granerudom, to zimo tudi že zmagovalcem novoletne in norveške turneje, in Kraftom.
V slovenskem paketu 12 letalcev, kapetan Peter Prevc bo le mahal z zastavo
Kot so napovedali v slovenski ekipi, bo Slovenija na letalnici tudi letos izkoristila polno kvoto 12 tekmovalcev. Poleg standardnih članov ekipe, med katerimi so tudi svetovni prvaki Zajc, Lanišek, Jelar in Kos, pa na finalu sezone ne bo kapetana Petra Prevca.
Kot je sam sporočil prek družbenih omrežij, se njegove "rane" po grdem padcu na treningu za tekmo svetovnega prvenstva na Bloudkovi velikanki še niso dovolj zacelile. "To sezono sem samo še kavč-selektor," je zapisal na Instagramu.
Kot je dodal, pa bo v Planico prišel z največjo slovensko zastavo spodbujat svoje reprezentančne kolege.
V Planici bo še zadnjič na uradni tekmi poletel Cene Prevc, ki je po uspešni lanski olimpijski sezoni končal kariero, poslovila se bosta predvidoma tudi Bor Pavlovčič in Tilen Bartol.
Program prireditve bo tradicionalen
Poleg tekmovalnega programa, ki ostaja praktično enak kot minula leta, v sredo je sprva preizkus letalnice, v četrtek kvalifikacije, od petka do nedelje pa sledijo še zadnje tri tekme sezone, prireditelji obljubljajo tudi bogat spremljevalni program z glasbenimi skupinami.
V četrtek bo v Planici tudi spet dan otrok. Planiški organizatorji bodo v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije in Zvezo prijateljev Ljubljana Moste - Polje v dolino pripeljali 500 otrok, Zavarovalnica Triglav pa še blizu 5000.
V četrtek ob 18. uri bo v Kranjski Gori tudi pozdrav junakom, v soboto pa je na sporedu javna podelitev startnih številk za nedeljsko tekmo na trgu zmagovalcev.
V času finala sezone, v četrtek in petek, bo v klubu Planica tudi konferenca Mastercard 255 to the Moon, katere cilj je povezati zanesenjake s področja tehnologij veriženja blokov, web3, NFT in metaverse.
Planica, ledena kraljica, prvič brez pionirja letalnice in smučarskih poletov
Pred dnevi je slovenski športni svet pretresla novica, da je v 90. letu starosti umrl Janez Gorišek, slovenski gradbeni inženir, nekdanji smučarski skakalec in športni delavec, legenda Planice. Gorišek je s starejšim bratom Vladom Goriškom projektiral letalnico v Planici, s katero sta brata uveljavila novo smučarsko disciplino - smučarske polete. Te je leta 1971 priznala tudi Mednarodna smučarska zveza (Fis) in letalnica je lahko ponesla sloves Planice v svet.
Smučarska zveza Slovenije je že napovedala, da se bo od Goriška na finalu sezone v Planici poslovila s posebnim obeležjem.