Čeferin častni pokrovitelj evropskega prvenstva manjšin na Koroškem

Avstrijska Koroška, med prireditelji so tudi Prevalje, bo med 25. junijem in 3. julijem letos gostila evropsko nogometno prvenstvo manjšin, poroča avstrijska tiskovna agencija Apa. Častni pokrovitelj tekmovanja je predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin.

Čeferin častni pokrovitelj evropskega prvenstva manjšin na Koroškem

Gre za prav posebno evropsko prvenstvo manjšin, imenovano Europeada 2022, za katerega je prijavljenih 24 moških in sedem ženskih ekip. Prireditelji pričakujejo tudi ekipo z zasedenega ukrajinskega polotoka Krim.

Čeferin se je danes ob robu kongresa Uefa prav zaradi Europeade na Dunaju sestal tudi s predstavniki gostiteljev iz vrst koroških Slovencev. Tem je čestital za "profesionalni pristop pri organizaciji prvenstva". Krovni prireditelj EP je krovna zveza etničnih manjšin v Evropi, Federalistična unija Evropskih narodnostnih skupnosti (FUEN).

Gre za četrto tovrstno tekmovanje. Leta 2008 ga je gostila manjšina Retoromanov v Švici, leta 2012 Lužiški Srbi v Nemčiji, leta 2016 pa nemško in ladinsko govoreča manjšina na Južnem Tirolskem v Italiji.

Koroška bi morala tekmovanje gostiti že leta 2020, a so ga morali prireditelji zaradi epidemije koronavirusa prestaviti. Ob že omenjenih gostiteljih prejšnjih tekmovanj na Koroškem pričakujejo tudi ekipe Romov z Madžarske, Srbov s Hrvaške, Okcitance iz Francije, pa Dance iz Nemčije in druge.

Geslo prireditve je "Skupaj enkratni". Posamezne tekme bodo gostili Celovec, Velikovec, Pliberk, Železna kapla, Globasnica, Žitara vas, Metlova, Šmihel nad Pliberkom ter na slovenski strani ležeče Prevalje, ki gojijo tradicionalno dobre odnose z zamejskimi klubi.

V Evropi živi več kot 400 manjšin, skoraj 100 jih je organiziranih pod okriljem FUENS. Ta je bil ustanovljen leta 1949 v Parizu. Cilj unije je prizadevanje za ohranitev in pospeševanje identitete, jezika, kulture, pravic in enkratnosti evropskih manjšin.

Ne gre spregledati, da je burna zgodovina Evrope in nove ureditve kontinenta po dveh vojnah privedla do tega, da je skoraj vsak sedmi Evropejec pripadal avtohtoni manjšini na območju druge države. Zato so pojavila prizadevanja za zavarovanje identitete in proti asimilaciji. S padcem železne zavese pa so se odprle nove perspektive in omogočile nove stike. Ena od platform sodelovanja in predstavitve je tudi šport, posebej nogomet, ki se igra po celi Evropi.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0