Slovensko izročilo znova zaživelo v Dachauu

Minuli konec tedna je v nemškem mestu Dachau odmevala slovenska beseda in pesem, ob tem pa so se pletle vezi med rojaki iz vseh koncev Nemčije. Po dolgem premoru se je odvijal tradicionalni posvet slovenskih društev, katoliških misij, učiteljev, socialnih delavcev, folklornih skupin in pevskih zborov.

Slovensko izročilo znova zaživelo v Dachauu

Dogodek, ki ga je organiziralo Slovensko kulturno društvo Lipa München, je bil pomemben korak pri ohranjanju slovenske kulturne dediščine in identitete v zamejstvu. Finančno ga je podprl Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Udeleženci posveta so lahko sodelovali v številnih delavnicah, med drugim so se posvetili folklori, petju, dramski igri in retoriki, pripravljena pa je bila tudi posebna otroška sekcija. Poleg ustvarjalnega dela so potekala predavanja o zakonodaji, šolstvu, študiju in pokojninskih sistemih v Nemčiji in Sloveniji.

Vrhunec dogodka je bil sobotni večer, ko so udeleženci predstavili rezultate delavnic. Člani folklorne delavnice so navdušili s prekmurskimi plesi, pevci so zapeli slovensko himno in še tri slovenske pesmi, dramska skupina pa je prikazala zgodbo o Vidku in njegovi srajčici. Mladi ustvarjalci so razstavili svoja umetniška dela, nastala v okviru otroškega programa.

Zbrane so nagovorile državna sekretarka Vesna Humar, ki je poudarila pomen slovenskih društev za ohranjanje dediščine, ter veleposlanica Republike Slovenije v Berlinu dr. Ana Polak Petrič. "Na to, kar ste ustvarili in ohranili, ste lahko izjemno ponosni," je dejala Humarjeva.

Posvet je potekal v Dachauu, kraju, ki nosi bolečo zgodovino koncentracijskega taborišča, kjer je bilo zaprtih 1.100 Slovenk in Slovencev, mnogi med njimi pa so tam izgubili življenje. Udeleženci, med njimi tudi državna sekretarka Humarjeva, so obiskali taborišče, kjer so s položitvijo venca in spominsko slovesnostjo počastili spomin na žrtve. Ob tej priložnosti je zazvenela tudi slovenska pesem "Kje so tiste stezice".

Posvet, ki se je začel v petek in končal v nedeljo, je bil prvi po daljšem premoru zaradi pandemije. Polni navdušenja so se rojaki poslovili z obljubo, da se ponovno srečajo leta 2026, ko bo dogodek gostila okolica Stuttgarta. Državno sekretarko sta na posvetu spremljali veleposlanica Polak Petrič in generalna konzulka v Münchnu Maša Šiftar.

Posvet v Dachauu je znova dokazal, da slovenska skupnost v Nemčiji z vso predanostjo ohranja svoje kulturno izročilo in identiteto.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0