Trije dobri možje ob decembrskem obdarovanju otrok
Decembrski praznični čas prinaša otrokom posebno veselje ob obisku treh dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so tradicionalni obdarovalci, ki s svojimi zgodbami in obiski oblikujejo praznično vzdušje v Sloveniji in v domovih Slovencev po svetu.
Miklavž, ki prvi obišče otroke, ima v Sloveniji najdaljšo tradicijo. Na predvečer svojega goda, 6. decembra, obdaruje pridne otroke, porednim pa parkeljni prinašajo šibe. Lik svetega Miklavža, s svojo značilno škofovsko opravo, pogosto spremljajo angeli in parkeljni, darila pa pušča v pripravljenih posodah, nogavicah ali škornjih.
Miklavžev prihod je ponekod povezan z obhodi, sejmi in prižiganjem prazničnih luči. V Murski Soboti bo ta petek potekal tradicionalni Miklošev sejem, kjer bodo obiskovalci lahko začutili praznično vzdušje in nakupili darila.
Božiček, ki ima prav tako versko ozadje, je na območju današnje Slovenije sprva deloval kot nevidni obdarovalec, imenovan tudi Jezušček. Njegova sodobna podoba z rdečim plaščem in belo brado izvira iz komercialnih oglasov in je danes mednarodno najbolj prepoznaven simbol praznikov. Božiček bo letos obiskoval otroke na prazničnih dogodkih, med drugim v Celju, na Ptuju in v bolnišnicah, kjer bo s posebnimi spusti s streh razveseljeval najmlajše.
Dedek Mraz se je kot simbol obdarovanja v Sloveniji pojavil po drugi svetovni vojni. Po zgledu iz Sovjetske zveze je v 50. letih prejšnjega stoletja dobil podobo, ki jo je zasnoval Maksim Gaspari – v kmečkem kožuhu, s polhovko na glavi. Zveza prijateljev mladine (ZPM) ohranja eno najstarejših tradicij obhodov dedka Mraza, ki se bo letos med prvimi srečal z otroki v Mariboru in nato s pravljičnim spremstvom obiskoval šole in vrtce po vsej Sloveniji.
Miklavževo in obisk dedka Mraza sta vpisana v register nesnovne kulturne dediščine. Trije dobri možje s svojimi zgodbami bogatijo praznični čas in ohranjajo tradicijo obdarovanja, ki prinaša veselje in toplino v domove po vsej državi. Praznični sejmi, obhodi in predstave v mestih pa zagotavljajo, da otroci skozi ves december doživljajo pravljične trenutke.