Belgijska študija razkrila, zakaj se rakave metastaze tako pogosto širijo v pljuča

Več kot polovica bolnikov z rakom z razširjenimi zasevki ima metastaze v pljučih. Zakaj so ta organ tako pogosto tarča širjenja rakavih celic, so raziskovali belgijski znanstveniki iz Centra za biologijo raka VIB-KU Leuven in v novi študiji predstavili mehanizem, ki bi lahko pomagal razumeti to nagnjenost.

Belgijska študija razkrila, zakaj se rakave metastaze tako pogosto širijo v pljuča

Raziskovalci so v študiji, objavljeni v reviji Nature, preučevali izražanje genov in beljakovin v agresivnih rakavih celicah z metastazami v pljučih. Odkritje se osredotoča na proces, imenovan alternativni prevajalski program – mehanizem, ki rakavim celicam omogoča tvorbo drugačnih beljakovin, posebej prilagojenih za preživetje v pljučnem okolju.

Ključno vlogo pri tem ima aminokislina aspartat. Pri miših in bolnikih z rakom dojke z metastazami v pljučih so odkrili visoke ravni aspartata, medtem ko so bile vrednosti v zdravih organizmih nizke. V nasprotju s pričakovanji pa rakave celice te aminokisline niso absorbirale, temveč jo zaznale preko receptorja NMDA na površini celic. Ta signal je sprožil verižno reakcijo, ki je aktivirala beljakovino eIF5A, odgovorno za proces, imenovan hipuzinacija.

Ta kemična sprememba eIF5A je ključna, saj omogoči rakavim celicam, da prilagodijo svoje okolje in ga naredijo ugodnejšega za rast metastaz. Znanstveniki so enak vzorec opazili tako v živalskih modelih kot v tkivnih vzorcih bolnikov z metastatskim rakom dojke. Ob tem so zaznali tudi povišano izražanje podenote receptorja NMDA v primerjavi z zasevki v drugih organih.

»Naša dognanja nakazujejo, da ima signalizacija aspartata pomembno vlogo pri razvoju pljučnih metastaz. Pomembno pa je tudi dejstvo, da že obstajajo zdravila, ki lahko vplivajo na ta mehanizem, kar odpira možnosti za prihodnjo klinično uporabo,« je pojasnila vodja raziskave prof. Sarah-Maria Fendt.

Odkritje odpira vrata novim pristopom k preprečevanju širjenja raka v pljuča, zlasti pri bolnikih z rakom dojke, in spodbuja nadaljnje raziskave na področju medorganske komunikacije znotraj telesa v procesu razvoja rakavih bolezni.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0