Pretres možganov z dolgotrajnimi posledicami za športnika

Močan pretres možganov, pod drobnogledom so bili športniki, ima dolgotrajne posledice, so v sodelovanju s tujimi znanstveniki v svoji študiji potrdili kanadski nevrologi. Tudi leto dni po poškodbi so vidne spremembe na možganih, študijo povzema avstrijska tiskovna agencija Apa.

Pretres možganov z dolgotrajnimi posledicami za športnika

"Pretres možganov ima lahko dolgotrajne posledice. Vse več je kazalcev, da okrevanje lahko traja več mesecev, celo več let, čeprav vidnih simptomov poškodbe, kot so glavobol, utrujenost in težave z ravnotežjem, ni več," je o študiji, objavljeni v strokovni reviji Neurology, zapisal Nathan Churchill iz bolnišnice St. Michael's v Torontu.

Ekipa raziskovalcev je s pomočjo magnetne resonance podrobno spremljala okrevanje športnikov, ki so v urgenci poiskali pomoč zaradi pretresa možganov. Pod drobnogledom je bila predvsem funkcionalnost možganov in morebitne spremembe na tkivu.

Podatke 25 poškodovancev so primerjali z analizo 27 zdravih prostovoljcev, ki so sodelovali v študiji. Pri tem so raziskovalci preverjali podatke, opravljene z magnetno resonanco v prvem tednu po poškodbi, ob vnovičnem začetku treningov, v obdobju meseca do treh po ponovnem začetku vadbe in leto dni po poškodbi. Za vse velja, da so bili na magnetni resonanci tudi že pred poškodbo.

Skupna ugotovitev je, da so posledice dolgotrajne. Predvsem v obdobju, ko so športniki spet lahko začeli vadbo, so bile na možganih še vidne strukturne in nevropsihološke spremembe. Spremembe so bile vidne tudi v beli substanci v možganih. Posledice pa so z magnetno resonanco lahko izmerili tudi po letu dni.

Analiza kaže, da so bili v času, ko so športniki spet lahko začeli opravljati svojo dejavnost, možgani slabše prekrvavljeni kot na pregledih, ko so bili še zdravi. In prekrvavitev se je v naslednjem obdobju do leta dni po poškodbi celo dodatno poslabšala. Najbolj je bil pri tem izpostavljen del možganov, ki je zadolžen za razmišljanje, spomin, čustva in socialne odnose.

"Pomembne, dolgotrajne spremembe v možganih po poškodbi povečujejo skrb glede možnih posledic ponavljajočih se pretresov možganov in obsega, do katerega se ti učinki lahko nakopičijo skozi čas," je izsledke študije še komentiral kanadski avtor.

Glavna ugotovitev študije je potrditev dejstva, da okrevanje po poškodbi možganov traja dlje, kot je to vidno navzven. Aurore Thibaut in Geraldine Marens z nevrološkega oddelka univerze v Liegeu, ki sta sodelovala v študiji, sta v članku revije Neurology zato pozvala, naj se študija iz športnikov razširi tudi na druge ljudi s tovrstno poškodbo, saj izpostavljata, da padci in poškodbe glave niso le težava športa.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0