Blatter in Platini pred zadnjo obravnavo

V sredo se bo v Švici začelo sojenje nekdanjemu predsedniku Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Seppu Blatterju in nekdanjemu prvemu možu Evropske nogometne zveze (Uefa) Michelu Platiniju. Obtožena sta goljufije, zadnja obravnava pa bo na zveznem kazenskem sodišču v Bellinzoni potekala predvidoma do 22. junija. Končna sodba bo znana 8. julija.

Blatter in Platini pred zadnjo obravnavo

V kolikor bosta oba spoznana za kriva, jima grozi tudi do pet let zaporne kazni ter visoka denarna kazen.

To bo sicer zadnje dejanje v dolgotrajni sagi, ki sega v leto 2011 in se nanaša na Fifino plačilo dveh milijonov švicarskih frankov (takrat 1,6 milijona evrov) Platiniju za svetovalne storitve med letoma 1998 in 2002. V tistem obdobju je sklenil pogodbo za slabih 300.000 švicarskih frankov na leto, plačilo pa je bilo izvedeno šele osem let pozneje, januarja 2011.

Po sedmih letih preiskav vendarle epilog

Dvojec je osumljen nepoštenih poslovnih praks, zlorabe položaja in ponarejanja listin, švicarsko sodišče pa trdi, da je bilo plačilo izvedeno brez pravne podlage, so pred slabima dvema mesecema sporočili tožilci, ki so kar sedem let preiskovali primer in bodo v skladu s postopkom oba osumljenca zadnjič zaslišali od srede naprej.

"Platini je med drugim Fifi leta 2011 predložil domnevno fiktivni račun za še vedno obstoječo terjatev za njegovo svetovalno delo za Fifo med letoma 1998 in 2002. Potem ko je bil račun podpisan in je Blatter potrdil obstoj terjatve, je Fifa je zahtevek vključno s prispevki za socialno varnost poravnala v korist Platinija," so takrat zapisali v ugotovitvah tožilstva.

Šestinosemdesetletni Blatter, ki bo v sredo sedel na zatožno klop in se prvi zagovarjal pred senatom treh sodnikov, je bil leta 2015 prisiljen odstopiti z mesta šefa Fife. Vodilno telo svetovnega nogometa mu je za osem let prepovedalo delovanje v nogometu, pozneje pa je to kazen etični komite Fife podaljšal do leta 2027 z obrazložitvijo, da je "kršil pravila dolžnosti zvestobe, navzkrižja interesov in ponujanja ali sprejemanja daril ali drugih ugodnosti." Njegovo vedenje so označili za "popolnoma obsojanja vredno".

"Na postopek na sodišču gledam optimistično ter z upanjem, da bo ta zgodba kočno zaključena in da bodo na neomadeževan predstavili vsa dejstva," pa je v izjavi za javnost zapisal v svojo nedolžnost prepričani Blatter, ki je od operacije srca decembra 2020 šibkega zdravja.

Platini prepričan, da je žrtev zarote

Trikratni dobitnik zlate žoge Platini, ki je bil za štiri leta suspendiran iz vseh dejavnosti, povezanih z nogometom, je bil v svoji izjavi bolj skop: "Popolnoma nasprotujem tem neutemeljenim in nepoštenim obtožbam." Na mestu predsednika Uefe ga je po prisilnem odhodu s funkcije in začasnim vodenjem vršilca dožnosti Španca Angela Marie Villarja septembra 2016 nasledil Slovenec Aleksander Čeferin.

Platini in Blatter sta ves čas vztrajala, da sta se ustno dogovorila za letno nadomestilo v višini milijona švicarskih frankov, kar je takrat presegalo finančne okvirje Fife, in sta zato preostanek preprosto plačala z zamudo. Švicarski zakoni pa ob tovrstnih plačilih predvidevajo petletni rok, ki sta ga oba funkcionarja prekoračila.

Blatter je lani zavrnil ugibanja, da je šlo za nedopustno plačilo na roko, češ da je Fifa obračunala in plačala pokojninske prispevke, Platini pa je "plačal davke za ta znesek v kraju svojega stalnega prebivališča v Švici".

Obenem senco na dogajanje meče tudi dejstvo, da se je moral Platini leta 2008 umakniti od kandidature za prvega moža Fife, potem ko je tistega leta začel trpeti njegov odnos z Blatterjem. Francoz, sicer evropski prvak z galskimi petelini leta 1984, je imel velik vpliv pri evropskih glasovih v boju za mesto predsednika Fife, 66-letni Francoz pa je prepričan, da je bil takrat žrtev zarote, ki mu je preprečila predsedniški položaj.

Razplet bo znan 8. julija

Razkritje švicarskega tožilstva je pred leti sledilo korupcijskim aretacijam na predvečer Blatterjeve vnovične izvolitve za četrti mandat maja 2015. Nekaj dni pozneje je napovedal, da bo odstopil, kar je sprožilo bitko za njegovo nasledstvo. Štiri mesece kasneje pa je švicarsko tožilstvo začelo preiskovati še domnevne nečednosti posla med Švicarjem in Francozom med letoma 1998 in 2002.

Ob vsem tem bo tožilstvo preiskovalo tudi Blatterjevo plačilo v višini enega milijona ameriških dolarjev tedanjemu visokemu funkcionarju Fife, Jacku Warnerju. Funkcionar iz Trinidada in Tobaga je bil tudi sam vpleten v številne korupcijske škandale pri Fifi in krovni nogometni zvezi Severne in Srednje Amerike ter Karibov (Concacaf).

Švicarsko tožilstvo je po predaji več kot 1300 listov dokumentov Fife pred petimi leti nato šele lani novembra Blatterja in Platinija obtožila goljufije v zvezi z nečednostmi pri plačilih. Generalni državni tožilec je takrat dodal, da se mora sodišče v Bellinzoni odločiti, ali bo obema sodilo ali ne. Oba sta takrat za francosko tiskovno agencijo AFP dejala, da pričakujeta, da ju bo sodišče oprostilo. Tudi na zadnji obravnavi se bosta izrekla za nedolžna. Razplet sodbe bo znan 8. julija.

Blatter je bil sicer osmi predsednik Fife, na čelu zveze pa je bil med letoma 1998 in 2015. Šestinšestdesetletni Platini pa je bil šesti predsednik Uefe med letoma 2007 in 2015.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0