Richardson iz ZDA presenetila Jamajčanke na 100 m

Triindvajsetletna Američanka Sha'Carri Richardson je v finalu tretjega dne svetovnega prvenstva v atletiki v Budimpešti na 100 metrov tekla osebni rekord in s 10,65 sekunde presenetljivo osvojila zlato, ki so ga pričakovali v reprezentanci Jamajke.

Devetindvajsetletna Shericka Jackson in 36-letna legendarna Shelly-Ann Fraser-Pryce sta bili dolgo na čelu, v zadnjih dobrih desetih metrih pa je Richardson s silovitim pospeševanjem Jamajčanki prehitela. Jackson je bila srebrna z 10,72 Fraser-Pryce pa z 10,77 bronasta.

Richardson je dolgo čakala na objavo rezultatov, kot da ne more verjeti dejstvu, da je zmagala, preden se je začela veseliti svoje prve medalje na velikih tekmovanjih. Jackson, ki bo na 200 m branila naslov, je drugič v nizu na SP osvojila srebro.

V Eugenu je bila lani na SP zlata Fraser-Pryce in ji v madžarski prestolnici ni uspelo osvojiti šestega zlata na 100 m, naslove je osvojila še v Berlinu 2009, Moskvi 2013, Pekingu 2015 in Dohi 2019. To je njeno petnajsto odličje na SP. Ima še štiri zlate v štafetah, eno na 200 m, tri štafetne srebrne medalje in še drugo mesto na pol stadionskega kroga.

Poleg teka na 100 m in dramatičnega finala v metu diska, kjer je Šved Daniel Stahl v zadnjem metu tekme na drugo mesto potisnil Kristjana Čeha, so bile še dve končni odločitvi. Petindvajsetletni Grant Holloway iz ZDA je upravičil vlogo favorita na na 110 m ovire in tretjič v nizu postal svetovni prvak.

S časom 12,96 sekunde je ugnal aktualnega olimpijskega zmagovalca, Jamajčana Hansleja Parchmenta (13,07), ki je po drugem mestu pred osmimi leti drugič na SP osvojil srebro. Bron si je tokrat pritekel Američan Daniel Roberts (13,09).

Hugues Fabrie Zango iz Burkine Faso pa je bil zlat v troskoku. Tridesetletnik je po bronu na SP v Dohi 2019 in srebru lani v Eugenu prišel na najvišjo stopničko zmagovalnega odra. V peti seriji so mu namerili 17,64 m in je prehitel dva Kubanca. Srebrn je bil Lazaro Martinez (17,41 m), bronast Cristian Napoles (17,40 m).