Gajser v Loketu po novo potrditev letošnje prevlade

Po treh tednih se bo na Češkem v Loketu nadaljevalo svetovno prvenstvo v motokrosu. Oči slovenske javnosti bodo uprte v vodilnega v razvrstitvi razreda MXGP Tima Gajserja in vse boljšega predstavnika v razredu MX2 Jana Pancarja.

Gajserju se sedem preizkušenj pred koncem sezone obeta četrti naslov med elito motokrosa. Svetovni prvak je postal v letih 2016, 2019 in 2020, v lanski sezoni pa je moral priznati premoč Nizozemcu Jeffreyju Herlingsu in Francozu Romainu Febvru, ki sta končala na prvem oz. drugem mestu.

Letos pravega in predvsem konstantnega tekmeca nima, še najbližje sta mu Španec Jorge Prado in Švicar Jeremy Seewer, ki sta izkoristila poškodbo Francoza Maxima Renauxa. Slednji je bil do poškodbe dlje časa prvi Gajserjev izzivalec.

V skupnem seštevku ima po 12 odpeljanih dirkah Gajser 535 točk, Prado jih je zbral 410, Seewer pa 405. Prednost je torej ogromna, a štirikratni svetovni prvak v vseh razredih, leta 2015 je slavil tudi v MX2, ničesar ne prepušča naključju.

Petindvajsetletnik je krajši odmor izkoristil, da si je napolnil baterije. Nekaj dni je bil povsem odmaknjen od motorja in se prepustil dopustniškim aktivnostim na morju, nato pa se je vrnil v okolje, v katerem je postavil temelj za letošnjo sezono, so zapisali v izjavi za javnost Avto-moto zveze Slovenije.

"Lepo je bilo odklopiti za dva tedna, si napolniti baterije pred zahtevnim zaključkom sezone, ki prinaša še številne različne izzive," je v izjavi za tovarniško ekipo Honde pred potjo v Loket dejal Gajser.

Pred tem je na domači progi v Lembergu opravil nekaj zelo kakovostnih treningov z motorjem ter si povrnil občutke, ki jih bo potreboval za peklenski zaključek sezone. Od 17. julija pa do 10. septembra ga v osmih tednih namreč čaka kar sedem dirk svetovnega prvenstva.

"Hribovita steza s trdo podlago v Loketu ne nudi vselej najboljšega oprijema, zato bo treba voziti zelo pozorno. Tu se običajno zbere tudi veliko navijačev iz Slovenije in veselim se že, da jih bom lahko videl in slišal ob progi," je še dodal zmagovalec zadnje dirke v Indoneziji, skupno pa kar osmih v tej sezoni.

"Indonezijska preizkušnja se je zame iztekla zelo dobro in je bila lepa izkušnja, zdaj pa sem že povsem osredotočen na evropske dirke, na katerih si bom skušal priboriti naslov svetovnega prvaka," ambicij ne skriva 25-letnik iz Pečk pri Makolah.

Gajser sicer na lansko preizkušnjo v Loketu nima lepih spominov, saj je v drugi vožnji padel in skupno osvojil šesto mesto. Letos ima priložnost slab spomin izbrisati ter storiti še en velik korak proti četrtemu naslovu v razredu MXGP.

V razredu MX2 se na dirkališča vrača Jan Pancar. Preizkušnjo v Indoneziji je zaradi gromozanskih stroškov, ki bi preveč zarezali v proračun lastne ekipe, izpustil, v Loketu pa bo brez dvoma želel potrditi, da skupno šesto mesto na dirki v Nemčiji nikakor ni bilo naključje.

Pancarjeva popotnica za Loket je dobra. Na dirki državnega prvenstva Slovenije, ki je bila pred dvema tednoma v Mačkovcih, je suvereno zmagal v odprtem razredu.

"Proga v Loketu je zelo podobna našim, trda in drseča, zato mislim, da mi bo ugajala. Potrudil se bom čim bolje štartati in če mi to uspe, menim, da bodo rezultati vrhunski," je pred odhodom na naslednje prizorišče dejal Pancar.

V skupnem seštevku zaseda visoko 12. mesto, čeprav ni nastopil na dveh letošnjih dirkah. Na zadnjih treh preizkušnjah je zbral kar 75 od skupno 162 točk v sezoni. V skupnem seštevku sicer vodi Francoz Tom Vialle, ki ima vsega štiri točke prednosti pred edinim tekmecem, Belgijcem Jagom Geertsom (502-498).

Na Češkem bodo sicer nastopili še nekateri drugi Slovenci v šibkejših razredih. V EMX65 bodo dirkali Tai Vidovič, Alex Novak, Maxim Zimmerman, V EMX85 pa bo bo startal Miha Vrh.

Glavni del sporeda bo v nedeljo. Dirki v razredu MX2 bosta na sporedu ob 13.15 in 16.10, v najmočnejšem razredu pa ob 14.15 in 17.10.