Gajser zanesljivo na poti do novega naslova

Slovenski dirkač Tim Gajser je na dirki svetovnega prvenstva na Švedskem osvojil drugo mesto, potem ko je bil četrti v prvi in drugi v drugi vožnji. Zmagal je Švicar Jeremy Seewer, ki je na ta način za nekaj točk zmanjšal zaostanek za Gajserjem v seštevku elitnega razreda MXGP. A Gajser ima tri dirke pred koncem še vedno 115 točk naskoka.

Gajser je na Švedsko prišel kot prepričljivo prvi v seštevku elitnega razreda MXGP in bi lahko, če bi se vse obrnilo v njegov prid, morda že danes potrdil naslov prvaka. Ta scenarij se sicer ni uresničil, za kaj takega bi moral zelo slabo odpeljati prav Seewer, za praktično predčasno potrditev bi moral imeti slovenski voznik po današnji dirki vsaj 150 točk prednosti.

V prvi vožnji - na sobotnih kvalifikacijah si je privozil drugo izhodišče za moštvenim sotekmovalcem Mitchem Evansom - je bil najbližji zasledovalec v sezoni boljši, Seewer je z drugim mestom in 22 točkami tako pred četrtim Gajserjem zaostanek v seštevku sezone zmanjšal za štiri točke. V prvi vožnji Gajser sicer ni bil kos najboljši trojici, poleg Francoza Maxima Renauxa in Švicarja je bil celotno vožnjo pred njim tudi tretji Nizozemec Glenn Coldenhoff, Gajser pa pravzaprav ni mogel napasti za kaj več.

Bolje se je odrezal v drugi vožnji, ko se je po startu hitro prebil na drugo mesto, v taktični vožnji, kjer se vrstni red ni veliko spreminjal, pa je tam tudi ostal.

Seewer je bil pred njim na prvem mestu in tudi na poti do zmage na dirki, ker je Renaux po padcu v uvodnem krogu odstopil; tretji v tej vožnji je bil Francoz Romain Febvre.

Takšen razplet je pomenil skupno zmago na dirki za Seewerja in 47 točk, Gajser pa jih je kot drugi dobil 40. Tretji je dirko v Uddevalli končal Coldenhoff.

"Če končaš na drugem mestu na dirki, ni slab rezultat, toda malo sem slabe volje, ker je bilo tako težko prehitevati. V obeh vožnjah po prvem krogu ni bilo nobenega prehitevanja, tako da po slabšem startu v prvi vožnji pravzaprav nisem imel možnosti, da bi devetič v sezoni zmagal," je Gajser dejal za spletno stran svoje ekipe Honda in dodal: "A kakorkoli, za nami je še ena dirka, še vedno pa sem v zelo dobrem položaju. Vztrajal bom na visoki ravni in naslednji teden na Finskem upam na zmago."

V SP ima zdaj Gajser 645 točk, Seewer 530, tretji je Španec Jorge Prado s 496. Odločitev o svetovnem prvaku bo tako najverjetneje padla že naslednji teden v finskem Hyvinkääju.

V šibkejšem razredu MX2 je slovenski dirkač Jan Pancar osvojil deveto mesto in novih 24 točk za SP, potem ko je bil 12. v prvi vožnji in šesti v drugi. Slavil je Belgijec Jago Geerts pred Francozom Tomom Viallejem in Nemcem Simomonm Längenfelderjem. V SP vodi Geerts s 637 točkami, Pancar je 12. z 224.

V okviru spremljevalnega programa so vozili tudi dirko evropskega prvenstva EM125. Slovenijo je zastopal mladi Jaka Peklaj. V kvalifikacijah je v svoji skupini zasedel 11. mesto, v prvi vožnji v soboto pa je po četrtem krogu po padcu odstopil. V nedeljo je bil 16., skupno je na dirki osvojil 22. mesto ter si privozil pet novih točk za skupni seštevek.