Please make sure that, your allow_url_include is on and location is correct. Also make sure your location is current. Verify your location from here https://openweathermap.org/find MOD_SPWEATHER_ERROR_PLATFORM_OPENWEATHERMAP

Slovenske odbojkarice do zgodovinske zmage

Slovenske odbojkarice so si v kvalifikacijah za olimpijske igre priigrale prvo, zgodovinsko, zmago!

V Lodžu na Poljskem so po hudem boju s 3:2 (17, -19, -24, 18, 11) slavile nad Kolumbijo. Zadnjo tekmo kvalifikacij bodo naša dekleta igrala v nedeljo proti Južni Koreji.

Slovenske odbojkarice so šesti obračun kvalifikacij za olimpijske igre, ki jih spremljamo v Lodžu na Poljskem, začele v enaki zasedbi kot predhodni dvoboj s Tajsko, le da je na mestu korektorice Izo Mlakar zamenjala Eva Zatković, sicer pa je Marco Bonitta priložnost namenil podajalki Sari Najdič, srednjima blokerkama Saši Planinšec in Niki Milošič, sprejemalkama Miji Šiftar in Loreni Lorber Fijok ter prosti igralki Anji Mazej. Na drugi strani mreže je stala precej bolj izkušena Kolumbija, sicer že udeleženka svetovnih prvenstev in 22. ekipa s svetovne lestvice.

Slovenska podajalka Najdičeva je na začetku prvega niza dobro razporedila žoge med svoje napadalke, prve točke so naši vrsti prinesle Zatkovićeva, Planinščeva in Šiftarjeva, ki je z dobrim servisom omogočila blok Lorber Fijokovi za 6:4. Pri 4:7 je brazilski strateg na kolumbijski klopi Antonio Rizola zahteval odmor, a se je niz slovenskih točk nadaljeval. Šiftarjeva je vknjižila še en as za 10:4, po novi prekinitvi pa je dve zaporedni točki z napadom in blokom za 13:4 zabeležila še Planinščeva. Po še enem asu Šiftarjeve in napadu Lorber Fijokove za 15:5 so Kolumbijke le nekoliko strnile vrste (9:16), slovenska klop je pri 17:11 posegla po odmoru, po katerem je bila Šiftarjeva po dobri igri Mazejeve v obrambi trikrat uspešna ob mreži za vodstvo naših z 20:12. Zatkovićeva je po tem, ko so se tekmice z napadi Amande in Ane Karine približale, dosegla pomembno točko za 21:16. Milošičeva je blokirala za 23:16, napaka Kolumbijk je pomenila prvo zaključno žogo za naša dekleta, drugo, za zmago s 25:17, je izkoristila Milošičeva.

Južnoameričanke so dobro igro iz drugega dela uvodnega niza prenesle na začetek drugega niza in tudi na račun neizkoriščenih napadov naših deklet povedle s 4:2 in 6:4, nepotrebne napake Slovenk z dotiki mreže pa so Bonitto pri zaostanku s 6:9 prisilile v prekinitev. Po njej je Milošičeva s solo blokom ujela Sheillo, a so tekmice še naprej igrale dobro in bile prodorne v napadih. Lorber Fijokovo je zamenjala Maša Pucelj, v naši vrsti pa sta z napadi stik s kolumbijsko vrsto držali Planinščeva in Zatkovićeva (11:13). Po asu Maire so nasprotnice prvič povedle za štiri točke, s 16:12, nezbranost in napake naših odbojkaric pa so jim omogočile, da so ostale v ospredju. Pri zaostanku s 14:19 je slovenska klop zahtevala drugi odmor. Po njem so se naša dekleta zbrala, dobro sta napadli Zatkovićeva in Šiftarjeva, Pucljeva je dosegla as za 17:20. Zatkovićeva je še znižala na 19:23, a so Kolumbijke niz vseeno dobile zanesljivo, s 25:19.
V tretjem nizu je namesto Milošičeve zaigrala Mirta Velikonja Grbac, po vodstvu Kolumbije s 3:1 pa je Bonitta iz igre potegnil Zatkovićevo ter na igrišče prvič poslal Izo Mlakar. Slovenke so imele še naprej težave s sprejemom, posledično tudi z zaključki v napadih, Južnoameričanke pa so nizale točke s protinapadi Ane Karine ter po izenačenju na 4:4 hitro povedle z 8:5. Mlakarjeva je našo vrsto z dvema napadoma približala na 8:10, nato s še enim na 11:13. A Slovenke so preveč grešile na servisu, po asu Amande za 15:11 pa je Bonitta nalet tekmic skušal ustaviti s prekinitvijo. Najdičeva je varala za 14:16, dve točki Pucljeve pa sta naša dekleta približala le na točko zaostanka, na 16:17. Po napaki Sheille so Slovenke povedle z 19:18. Mlakarjeva je prispevala napada za 20:19 in 21:20, Pogačarjeva, ki je skupaj z Milošičevo prišla v igro, pa je Kolumbijke presenetila z varanjem za 22:20. Šiftarjeva je bila uspešna z napadom za 23:21, po njem se je Rizola odločil za polminutni odmor. Pucljeva je z napadom prinesla točko za 24:23, a zatem naša dekleta niso izkoristila treh zaključnih žog. Kolumbijke so po napaki naših prišle do svoje prve pri 25:24 ter po asu Alejandre slavile s 26:24.

V četrtem nizu je v udarno slovensko zasedbo spet prišla Lorber Fijokova, na igrišču je ostala tudi Mlakarjeva, ki je s Šiftarjevo prispevala prve slovenske točke. Šiftarjeva je dosegla as za 7:4, Milošičeva blok za 8:5. Sledil je odmor na željo kolumbijskega stratega, a sta Lorber Fijokova in Planinščeva našo vrsto držali v ospredju (12:7). Mlakarjeva z napadom in Šiftarjeva z blokom sta Slovenke oddaljili na 14:8, vendar pa je bil Bonitta pri 10:14 primoran poseči po prekinitvi. Na servis Mlakarjeve je dobro deloval slovenski blok na čelu s Šiftarjevo in Milošičevo za 17:11. Točke za slovensko vrsto sta nabirali še Lorber Fijokova in Mlakarjeva, ki sta Slovenijo popeljali v končnico s petimi točkami naskoka (20:15). V kolumbijski vrsti se je poškodovala prodorna Dayana, Lorber Fijokova je prispevala še as za 23:16, Mlakarjeva blok za 24:16. Slovenke so z napadom Milošičeve slavile s 25:18 ter izsilile peti niz.

Naše odbojkarice so ga začele zbrano in na servis Lorber Fijokove prek Planinščeve in Šiftarjeve povedle s 4:1. Rizola je zahteval prekinitev, a je po njej spet uspešno napadla Planinščeva, napad za 6:3 pa je po dobri podaji Najdičeve iz težkega položaja zaključila Mlakarjeva. Po napaki Ane Karine izza servisne črte so imele Slovenke ob menjavi polj tri točke naskoka.

Kolumbijke so se po dveh napakah Slovenk približale na 8:9, Bonitta je Mlakarjevo zamenjal z Zatkovićevo. Planinščeva je močno napadla za 11:9, Šiftarjeva za 12:10. Napaka Kolumbijk in napad Šiftarjeve po podaji Pogačarjeve, ki je pred tem vstopila v igro, sta Sloveniji prinesla prvo zaključno žogo pri 14:10. Drugo je z varanjem za 15:11 izkoristila Šiftarjeva.
Slovenske odbojkarice so tako dosegle zgodovinsko, prvo, zmago. Do konca kvalifikacij jih čaka le še en obračun, odigrale ga bodo v nedeljo, ob 11.30, ko se bodo v Lodžu pomerile z Južno Korejo.

Saša Planinšec, kapetanka Slovenije: »Zelo sem zadovoljna z današnjim rezultatom. Vedno je lepo zmagati po petih nizih. Naša igra sicer še preveč niha, ampak se bomo tokrat bolj skoncentrirali na to, da smo končno osvojili zmago. Enako si želimo tudi za jutri. O Korejkah zaenkrat še ne vemo veliko, a se bomo na tekmo pripravili in prikazali še boljšo igro.«
Iza Mlakar, reprezentantka Slovenije: »Danes je bila dobra tekma, ponovno smo odigrale pet nizov. Zaslužile smo si to zmago, a mislim, da bi lahko osvojile tudi tri točke. Dobro smo se borile. Na začetku smo prikazale dosti boljšo igro kot one, nato so se nam približale. Vsekakor se moramo dobro pripraviti na še zadnjo tekmo jutri proti Koreji, da ta turnir zaključimo z zmago.«

Marco Bonitta, selektor Slovenije: »Končno prva zmago. Zares sem utrujen, saj igrati ob 11.30 ni nekaj običajnega, ne zame, ne za ekipo. Igrali smo zares dobro v prvem nizu, nato pa se je nekaj znotraj naše ekipe zlomilo. Trpeli smo in trpeli. A žogo za žogo nam je uspelo priti do petega niza in na koncu do zmage. Tudi jutri pričakujem podobno tekmo, dolgo tekmo. Koreja igra na enaki ravni kot Slovenija in Kolumbija. Čaka nas še ena dolga tekma, a danes smo se borili in upam, da smo ohranili še nekaj entuziazma in energije za jutri.«

Slovenija: Mlakar 12, Pogačar 1, Pucelj 7, Lorber Fijok 11, Zatković 8, Šiftar 30, Najdič 1, Velikonja Grbac, Milošič 6, Mazej, Planinšec 12, Kukman, Banko, Ramić. Selektor: Marco Bonitta.
Kolumbija: Ana Karina 23, Sheilla 9, Dayana 15, Grajales, Laura, Laura Vanessa 2, Maira 2, Juliana, Sofia 1, Camila, Doris, Amanda 21, Yeny, Katherin. Selektor: Antonio Rizola Neto.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja.