Sainz zmagovalec v Mehiki, Verstappen po kazni le šesti

Na dirki svetovnega prvenstva formule 1 v Ciudad de Mexicu je zmagal Ferrarijev voznik Carlos Sainz. Za Špancem je bil drugi Britanec Lando Norris (McLaren), vodilni v SP Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) je bil po kazni šele šesti.

Odločitev o zmagi in tudi o zmanjšanju zaostanka Norrisa v SP (pred dirko je zaostajal 57 točk) je padla v 12. krogu. Takrat sta se glavna kandidata za naslov prerivala v boju za drugo mesto, nihče ni popuščal, krajšo pa je na koncu potegnil branilec naslova. Ko sta namreč oba dirkača v boju tudi zapeljala s steze, je vodstvo tekmovanja ocenilo, da je pri tem Verstappen oviral tekmeca oziroma da ga je zrinil s steze.

Najprej je dobil desetsekundno kazen, nekaj krogov pozneje pa še dodatnih deset sekund pribitka. Vse skupaj je odslužil v boksih v 28. krogu, ko je po menjavi pnevmatik počakal še 20 sekund. Vrnil se je šele na 15. mestu, tik pred moštvenim sotekmovalcem, domačinom Sergiem Perezom. Mehičan je imel sicer zares slabo dirko, z le 18. mestom v kvalifikacijah, na dirki pa je bil povsem nekonkurenčen in je končal šele na 17. mestu.

Verstappen je precej mest še pridobil, do 42. kroga je tako napredoval do šestega mesta, a se je nato zataknil za Mercedesovim dirkačem, Britancem Lewisom Hamiltonom. Na koncu sta bila pred njim oba Mercedesa, tako Hamilton kot George Russell.

Takšen razplet s kaznijo je bil nekakšna ponovitev tistega prejšnji teden v teksaškem Austinu, le da je bil takrat Verstappen tisti, ki je bil na koncu boljši. Tudi v ZDA sta se dirkača v boju za točke preveč prerivala, a je v Austinu pet sekund kazni dobil Britanec in tako namesto na tretjem mestu končal na četrtem, Verstappen pa pred njim.

Dolgo je kazalo, da bosta v ospredju Ferrarijeva dirkača privozila do druge zaporedne dvojne zmage po ZDA, ko je bil prvi Charles Leclerc, drugi pa Sainz. A v 63. krogu je Monačan, ki se je že pred tem po radijski zvezi pritoževal nad slabimi pnevmatikami, v zavoju izgubil nadzor nad dirkalnikom in zapeljal s steze, kar je Norris izkoristil in prišel do drugega mesta. Leclerc je nato končal kot tretji.

"Hvala, Mehika. Čudovito je biti pred to množico, tudi tu imam veliko navijačev. Ponosen sem, da sem to naredil, res sem si želel zmagati še enkrat, preden odidem iz Ferrarija. Sijajno je, mogoče pride še kakšna zmaga," je za prireditelje dirke dejal zmagovalec po četrtem uspehu v karieri.

"Težko je bilo, v prvih krogih sem skušal le ostati v dirki. Vedel sem, kaj lahko pričakujem od Maxa, spoštujem ga, a me ni presenetil, čeprav takšno dirkanje ni povsem čisto. Hvala pa tudi vsem navijačem, bili so odlični," je po drugem mestu dejal Norris.

V seštevku ima zdaj Verstappen 362 točk, 47 manj Norris, Leclerc, ki je teoretično tudi še v igri za naslov, pa zdaj zaostaja 71 točk.

Konec tedna v Mehiki bi moral biti velik jubilej tudi za Fernanda Alonsa, saj je izkušeni španski veteran praznoval nastop na že 400. dirki v karieri. A kakšnega posebnega slavja le ni bilo, saj je Alonso po le 16 krogih zapeljal v bokse in predčasno končal dirko.

Sezona se bo nadaljevala že čez teden dni v Braziliji.